| DianaC00 a întrebat:

Bună! Am o canapea din piele sintetică(ecologică sau imitație cum i se mai spune) care a început să se degradeze tot mai mult, mai exact pielea se tot rărește deși nu a fost folosită mai deloc, practic s-a degradat stand.
În apartament nu s-a prea locuit și am avut multă umiditate. Se poate să fie din cauza asta?
Care sunt cauzele? Nu înțeleg cum s-a putut degrada așa…

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pai este foarte simplu de inteles, fiindca pielea ecologica este o IMITATIE sintetica si ieftina a pielii, desi arata la fel ca pielea naturala nu are aceeleasi propietati si rezistenta in timp, fiindca in cativa ani incepe plasticul ala sa se "coaca" si se dezintegreza.
In situatia asta o poti arunca, sau o poti imbraca in material textil, ca sa fie mai durabila in timp.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ți-ai răspuns singur: trecerea timpului în combinație cu umiditatea și lipsa căldurii dintr-un apartament nelocuit.