| Taetae58 a întrebat:

Buna..astazi gateam si din greseala am lasat un ochi de la aragaz pornit fara sa-l aprind..doar dupa 10 minute de la ce am terminat de gatit am vazut ca ochiul acela neaprins mergea..mentionez ca era geamul larg deschis pe tot parcursul..se poate pune problema unei intoxicari cu gaz? Nu am avut nicio simpotma ciudata doar panica

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se pune problema.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai scriai aici daca te intoxicai cu gaz de la aragaz.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intoxicare, nu, poate explozie. Mai era puțin și gata.

| relian a răspuns:

Sadrian46 e cel mai tare, sareai in aer, exploda laughing dar ce exploda a uitat sa mai spuna.
Dupa el cand dai drumul la aragz deja explodeazalaughing. Inteleg ca ai o varsta, dar aia nu arata ca te si pricepi.Scriu la tine pentru ca el blocheaza pe cei care nu-i sunt pe plac laughing cum am facut eu acum am spus de el ceva,am aratat ca "se pricepe "omu,explodezi laughing

Explozia se intampla doara daca nu exista acolo foc,si doara daca camera era inchisa,usi,fererstre inchise.
Deci ce tu ai spus clar ca un ochi deja ardea, de acumulare de gaze nici pomeneala sa se intimple, deci nu exploda nimic.

Atat timp cat camera este ventilata, aeristita nu se intampla absolut nimic, deci nu ai patit nimic si nici nu vei pati daca o sa mai se intimple la fel.
Gazul ce iesea pe acolo era f putin, dovada ca nici nu s-a aprins de la celalalt ochi.
Cand e sa patesti ceva de la gaze in general simti atunci pe loc.

| Lukasssz a răspuns:

Erai dus de mult daca te intoxicai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate dar e rar pentru ca dioxidul de carbon il simti, monoxidul nu il simti si ala e grav la fel ca noxele si alte gaze, dar daca nu ai simtit dioxidul atunci nu ai cum sa fi inspirat alte gaze

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Iauzi,nu stiam ca tu simti CO2 laughing ce miros are? Deci ca e monoxid, sau dioxid nu il simti.
Tu poate te referi la gazul metan ca are in el ceva ce se poate mirosi, deci nu fa confuzie intre gazele naturale si gazele arse.

| Fatadezahaaar a răspuns:

In cazul unei intoxicatii cu gaz ti ai fi pierdut constiinta sau cel putin ai fi simtit mirosul.