| neanderthalfararusine a întrebat:

Care este ritmul de crestere al bradului Douglas? Adică dacă acesta are 3 metrii deja, atunci in cati ani va ajunge la 10? Multumesc anticipat, dau fundă!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pseudotsuga menziessi - Douglas verde, brad douglas.Nu stiu ritmul de crestere dar poti cauta cumva intr-o carte de silvicultura.Iti pot spune ca acest conifer din familia Pinaceae este original din America.Este un arbore de talia 1 deci depaseste usor 25 de m asta in tara noastra, iar in america ajunge lejer la 100 de m.O alta chestie interersanta este logevitatea acestor conifere care pot ajunge la 500-600 de ani, iar Douglasul asta este cel mai repede crescator dintre toate coniferele cu frunze persistente din tara noastra.Viteza de crestere depinde si de conditiile in care creste accest arbore.Deci daca vrei o crestere rapida trebuie udat, terenul sa fie bine drenat si textura lutonisipoasa sau nisipolutoasa.