| CalinaXandra a întrebat:

Bună! Ce aș putea folosi pentru a îndepărta porumbeii care vin și se așează și își fac treburile pe pervaz? Dimineața îl șterg și îl spal și pana seara e la loc, mizerie și miros urât. Am auzit de ceva țepi sau benzi care se lipesc. Au vreun efect?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu functioneaza decat acei tepi din plastic, restul is povesti si bani irositi.

Mai poti pune o plasa, dar asta inseamna sa faci o rama din metal, e mai compplicat, acele chestii de plastic is cele mai bune.

Doar ca la un mom dat trebuie sa inlouiesti ca se vor rupe singur de la soare, mai ales daca is de calitate mai slaba, coace soarele acel plastic si se rupe, dar dureaza banui citiva ani.

Arata cineva aici o poza, exact ca aia, dar nu trebuie mai mult, un singur rind, nu ai tu pervazu de 1 metru latime.
Citeste vezi ca ce arata in poza cineva e poate mai lat deja cit pervazu tau.

Cineva spune ca nu-i bun, poate te apleci si nu stiu sa nu te intepe laughing nu-s tepi f rigizi, desi sunt si asa cu tepi mai tari, dar nici aia nu te ranesc, asa ca nu-i problema din pct asta de vedere.

Pui ulei sa ce? Vrei sa le faci salata sa manince si ei laughing baga si ceva boabe, ulei, vezi sa fie de ala de masline.
Auzi ulei, unde pui iti vei pata si pervazu ala, sau geamurile de nu mai stii cum sa le cureti dupa laughing

Uleiourile nu deranjeaza pe nimeni, mai ales porumbei, cine stie, poate sor urca si furnici, dai pentru ceva si te pricopsesti cu inca altceva in plus laughing
Porumbeii nu fug de mirosuri, asta stiu sigur, am avut porumbei, am dat si cu insecticide la ei unde stateau ca aveau paduchi.

Poate sa pui ceva care sa emita ultrasunete, ei aud si is unele cazre ii sperie, dar ala trebuie bagat in priza, ori baterii, ploua nu stiu, doar am zis si eu.
Tepi aia is c ei mai buni, asa vad si pe aici prin orase pe unele cladiri.

| Torrpi a răspuns:

Da, se pot pune tepi. Numai ca pervazul fiind lat, vei avea nevoie de multi.
Cam asa ceva: https://www.emag.ro/......DN0WF3MBM/
Banda e cu tepi.

| LegiuitorulInfractorul a răspuns:

Nu as recomanda tepi fiindca poate vrei sa te apleci si tu pe pervaz, sunt uleiuri esentiale care ii poate deranja daca dai pe la geam si in timp o sa stie sa nu mai vina pe acolo.