| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, daca iau o plita pe gaz cu 4 ochiuri ar mai merita alaturi si una cu inductie pe doua ochiuri, sa le integrez pe ambele in blat alaturi tinand cont ca am si o hota lunga de 90 cm?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Daca ce folosesti una cu inducție, nu vei mai vrea una pe gaz.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O singura hota de 90cm este insuficienta pentru doua platforme (minim 50+40cm=90cm), fiindca absorbtia nu le acopera suficient (mirosurile si eventualul fum ttrec si langa hota).

In rest, este o risipa sa folosesti doua feluri de plite.
Foloseste doar una singura, dar gandita bine pentru frecventa + modul de folosire, respectiv siguranta de akimentare pe care o ai (gaz si electricitate).

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

M-am gandit la una pe gaz dreptunghiulara 90/52 cm neagra cred ca e mai rentabila ca aia de inox pe gaz cu 5 ochiuri

| Bula a răspuns (pentru alexandrubt13):

Depinde, cat trebuie sa gatesti.
Eu am un "aragaz" cu 4 ochiuri, gatim pentru 4 persoane si e mult suficient (dimensiunile "aragazului" sunt cele standard, de 50x50cm, inaltime 80cm).
Rareori este nevoie de mai mare intr-o gospodarie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat gatesti, si prin ce metode. Eu unul as alege un singur tip de plita, nu m-as incurca si cu inductia si cu gazul. Eventual, as monta una pe inductie de dragul aspectului, si as ascunde printr-un dulap o plita "single" tot electrica dar clasica, de fonta, in caz ca voi avea de incalzit un recipient nepotrivit pentru cea pe inductie, sau in caz ca vreau sa coc ardei, spre exemplu. Vorba cuiva de aici, la nevoie o scot pe balcon, sa nu fac miros inauntru.
Eu oricum folosesc doar un ochi din 4, rareori aprind doua simultan, iar cand gatesc ceva mai serios, de obicei o fac la cuptor. Deci nu vad sensul mai multor plite, mai ales cu sursa de alimentare diferita. Instalatia de gaz face deranj destul de mare, indiferent ca e racord de gaz metan sau butelie.

Alege o plita mare cu 4/5 ochiuri, si ascunde una din asta pe undeva, in caz ca iti trebuie o sursa clasica vreodata:
https://www.emag.ro/......DTZ7C9BBM/

| J0B0MAT a răspuns:

Da, mai ales când nu ai gaze e bună o plită electrică. Dar dacă ai balcon/terasă, eu zic să nu o integrezi ca să o poți scoate afară când vrei să prepari ceva și să nu scoată fum, miros în casă.

| Madaxo97 a răspuns:

Doar dacă gătești foarte mult, altfel nu văd la ce folos atâtea ochiuri la aragaz, fie ele pe inducție sau electrice.

| Florian80 a răspuns:

Evident ca da.cea cu inductie este super.