| Ultraside a întrebat:

Buna. De curând m-am mutat intr-o chirie. Am aici o centrala pe gaz Baxi Luna 20 fi. Când dau drumul la apa calda temperatura din centrala creste foarte repede de la 50 grade spre 90 iar când ajunge la 90 începe sa facă un sunet ciudat. Desigur ca închid apa. Are cineva o idee de ce se întâmpla asta?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Este posibil ca aceasta problema sa fie cauzata de o configurare incorecta a centralei sau de o defectiune tehnica.

Verificați dacă termostatul este setat la o temperatură prea mare. Dacă da, reduceți-l la o temperatură mai scăzută și observați dacă problema persistă.

Verificați dacă ventilatorul sau pompa de circulație a apei funcționează corespunzător. Dacă ventilatorul sau pompa nu funcționează, acest lucru poate duce la o încălzire excesivă a apei și la sunetul ciudat pe care l-ați menționat.

Verificați dacă există scurgeri sau blocaje în sistemul de încălzire. Dacă există scurgeri sau blocaje, acestea pot duce la o încălzire excesivă a apei și la sunetul ciudat.

Verificați dacă există probleme cu presiunea apei sau cu alimentarea cu gaz. Dacă există probleme cu presiunea sau alimentarea cu gaz, acestea pot duce la o încălzire excesivă a apei și la sunetul ciudat.

Daca niciuna din aceste verificari nu rezolva problema, este recomandat sa solicitati asistenta unui tehnician autorizat, care va poate diagnostica si repara problema, asigurandu-va ca centrala functioneaza in siguranta si eficient.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E prost reglata centrala.
Apa calda trebuie sa fie la maxim 60 grade Celsius (preferabil 40-45).

| carevaescu a răspuns:

Apa fierbe și crește presiunea. Scade temperatura apei pana la 40 grade din termostat

| helpforyou a răspuns:

Din modulul de pe centrala trebuie setata o valoare mai mica. La 90 grade apa aproape fierbe si produce presiune, deci de aici si sunetul.