| AlexandruPopescu7 a întrebat:

Buna dimineata, am plantat si eu rasadurile in solar acum o saptamana, iar dupa 2 zile am vazut ca a inceput sa li se albeasca frunzele, stie cineva ceva? A mai patit cineva asta? Astept raspuns, va rog mult! O zi frumoasa.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De frig.E inca devreme ca sa plantezi chiar intr-un solar daca nu e incalzit.Noaptea e foarte rece si e umiditatea prea ridicata.

| AlexandruPopescu7 explică (pentru anonim_4396):

Am o ruda, care a plantat langa mine, doar ca el a cumparat rasadurile si sunt putin mai mari, el nu a patit asa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruPopescu7):

Rasadul vecinului fiind mai mare, cu tulpina ma groasa binenteles ca au fost mai rezistente.E posibil ca rasadul tau sa fi fost scos din pamant si tinut asa timp mai indelungat. Atentie la rasad, sa fie proaspat scos din pamant si sa fie mai...sanatoase,cu tulpina mai groasa,epntru ca se acomodeaza mai greu.e posibil ca rasadul tau sa isi revina dar se pierd doua trei frunze din el, ramanand cele de sus. Si cei de aici de la mine, a probeme cu rasadurile.e frig, mutand de colo colo rasadul pe timp friguros si fiind un soi mai inferior, se inbolnaveste.Eu am solar, dar inca nu am plantat in el.astept sa se incalzeasca in asa fel incat sa stau in tricou in solar.amntul musai trebuie sa fie cald.rasadul vecinului o fi alt soi, mai rezistent si mai mare.

| AlexandruPopescu7 explică (pentru anonim_4396):

Pai se incalzise naiba si de asta am si zis sa le pun, ca deja e cam tarziu, iese recolta in iunie. dar ce sa faci cu vremea asta. spune mi, de cate ori trebuiesc udate acum la inceput fiind mai rece?