| savino23 a întrebat:

Buna din nou TPU.am un frigider arctic, care la frig nu functioneza. ce sa fac? se strica daca continui sa il tin in bucatarie dar tot in frig?

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Inca o data iti spun : la ce iti foloseste frigiderul daca, oricum, in bucatarie este frig? Eu stau la casa, bucataria este "de vara" (adica separata de restul cladirii) si pe timpul iernii desfiintez frigiderul. O oala de ciorba, o cratita de mancare, o sticla de lapte, o bucata de carne poate sa stea in bucatarie 2-3 zile la fel de bine ca si in frigider. Bineinteles, intr-un loc anume, nu depozitate aiurea. Iarna folosesc doar lada frigorifica (un congelator Arctic, de fapt) pe care il pun in functiune pentru legumele si fructele congelate pregatite la timpul lor si pentru eventualul porc de Craciun. Vrei sa faci caldura in bucatarie doar ca sa functioneze frigiderul? O cheltuiala in plus. Scoate-l din priza!

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Frigideru daca e tinut in frig nu functioneaza, adica nu mai ingheata...trebuie sa aiba caldura, daca temperatura e scazuta sub 16 grade salut functionare normala, experienta vorbeste...

| noktambul a răspuns:

La ce iti foloseste frigiderul daca in bucatarie e frig? Sa iti consume curent degeaba?

| savino23 explică (pentru noktambul):

Am facut un foc, sa vedem reactia pana maine.

| savino23 explică (pentru noktambul):

Ai dreptate.si eu am tot bucatarie de vara.mersi.

| noktambul a răspuns (pentru savino23):

Inca o data iti spun : la ce iti foloseste frigiderul daca, oricum, in bucatarie este frig? Eu stau la casa, bucataria este "de vara" (adica separata de restul cladirii) si pe timpul iernii desfiintez frigiderul. O oala de ciorba, o cratita de mancare, o sticla de lapte, o bucata de carne poate sa stea in bucatarie 2-3 zile la fel de bine ca si in frigider. Bineinteles, intr-un loc anume, nu depozitate aiurea. Iarna folosesc doar lada frigorifica (un congelator Arctic, de fapt) pe care il pun in functiune pentru legumele si fructele congelate pregatite la timpul lor si pentru eventualul porc de Craciun. Vrei sa faci caldura in bucatarie doar ca sa functioneze frigiderul? O cheltuiala in plus. Scoate-l din priza!

| gaby857 a răspuns:

Pai...dul in alta parte sau cumparati unu nou

| Ciobanu_Marius_1973 a răspuns:

Inveleste senzorul din spate cu ceva sau pune un bec langa el...asa frigiderul NU se va mai opri!

| leobr a răspuns:

Acest frigider are un senzor si daca tii frigiderul la temperaturi mai mici de 15 grade nu o sa porneasca( tu vrei ca frigiderul sa faca o temperatura mai mare decat in habitatul pe care il tiii? ori este centrala o ri este frigider? logica...

| Adrian_Dragan_1987 a răspuns:

Toata lumea are acelasi raspuns sau teorie la aceasta intrebare! temperatura din bucataria de vara variaza ziua si noaptea, uneori poti sa ai si 10 grade ziua dupa -5 noaptea, avantajul lazii sau functia ei este de a mentine alimentele la o anumita temperatura constanta. Daca am nevoie de -3 grade in lada, intr-un mediu de -10, ce este anormal? o sa dunctioneze lada foarte rar sau aproape deloc daca afaara este mai frig. "pareru' meu"