| ☆ Danny☆ a întrebat:

Imi puteti zice ustensilele folosite in bucatarie? Si rolul acestora... Dau fundita! Pup!

Răspuns Câştigător
| Andrutza10 a răspuns:

1. Polonicul=pentru ciorba, supa... 2.Paleta=pentru intors cartofii', ciuperci... 3.Lingura de lemn=pentru vopsit oua sau pentru a amesteca salata.Mai stiu dar numi vin in minte.happy

6 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Ce inseamna "bucatarie"?

| jony a răspuns:

Mamaliga, branza, castraveti murati, cartofi, usturoi, ceapa, faina alba, spaghete, macaroane, ceai?rolling on the floorzahar, sare, ulei, otet, cacao, frisca, portocale, mere, si cosul de gunoi. Fara astea ce ti-am zis faci foamea Daniela, oricum eu si de foame am scris atatea.rolling on the floor

| ☆ Danny☆ explică:

Deci va zic pe bune! Asa era formulata intrebarea in cartea de tehnologie! Eu le am scris pe cele mai importante:lingura lingurita, cutitul, furculita si am zis ca ma veti ajuta si voibig grin.

| mikey_1179 a răspuns:

Ustensilele sunt furculita, cutitul, lingura, lingurita polonicul, telul...am uitat ceva!

| ame_3387 a răspuns:

Ce intrebare laughing)
Dar e bine ca ai pus folosite... Deci lingure, lingurite, furculite, polonic, set de cutite, solnite, castroane, tigai, oale, solnite, pahare, cani, razatoare, robot de bucatarie, cuptor de microunde, storcator de fructe, fund, tel cred ca e de ajuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pricep rostul intrebarii dar...
Daca vrei sa-ti utilezi bucataria cu " de toate " ia o carte de bucate mai veche sau chiar veche! si acolo vei gasi toate ustensilele posibile si necesare inclusiv cu explicatiile la ce si cum se folosesc.
Nu cred ca aici poate careva sa insire toate cele.