Întrebare recomandată | brunetta24 a întrebat:

Ma ajuta cineva cu o idee de cadou pentru casa noua? Cea mai originala primeste funda.

Răspuns Câştigător
| AsTheLove a răspuns:

Buna brunetta24,
Ce dragut.Mi se pare foarte frumos ca vrei sa faci un cadou de casa noua.Ce iti pot recomanda este o micuta icoana, dar sa nu arate un sfant cand e mort.(de exemplu:Iisus cu spini pe cap si sange), nu e chiar ceva foarte bun. Daca vrei sa le iei o icoana, gandeste-te la numele lor(celor care vrei sa le dai cadoul) si vezi daca exista sfintii cu aceste nume.
Alte cadouri ar mai fi:o decoratiune cat mai frumoasa posibil!

Ai grija ce faci!
AsTheLove

18 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
mai intai de toate, pe langa cadoul oferit celor care se muta in casa noua, se mai duce paine/sare si orez.
iar cadou in functie de buget.
icoana sfintita/lenjerie de pat/patura/perna/traversa/masuta ce crezi ca poti cumpara si e de folosinta.
O zi frumoasa sa aihappy

| carpediem a răspuns:

Ca sa isi aduca aminte de tine si sa nu te uite, de cate ori vor intra in casa: o cutie de scrisori.

| neutrino a răspuns:

Mobileaza-i modern o camera!

| relian a răspuns:

Se pare ca s-a mutat categoria religie pe aici. Unde dai unde te invirti dai peste religiosii astia.Gata au si sarit icoana, icoana.Mai frate dar sa zica si ei uite dui un pom, dui ceva o floare tiai si gasit.Ca sa vezi ce au in cap numai biserica si atit.Eu de ex am luat cuiva un afin si i l-am plantat in curte.El isi punea pomi din astia fructiferi diferiti si asa ca am vazut si am zis uite si i-am dus asta.Deci chestii de care se foloseste nu icoane. Icoanele sa le puna popa la biserica unde merg toti obsedatii astia fanatici sa le pupe.Ma si mira ca nu teau sfatuit sa i le dai si sai si spui sa pupe icoana aia de 3 ori pe zi.Ii poti duce o planta la ghiveci mare, sau chiar una mica mai deosebita o orhidee ceva.Restu oale, tigai toti duc din astea, ca o sa le dea altcuiva dupa.Ii poti duce daca sta la casa chestii din alea ce le bate vintu si fac zgomot chinazarii care se pun afara la intrare, cred ca stii ce zic.Ii poti duce un barometru cu termometru si ce mai are, dar asa mare incastrat in ceva.In nici un caz nu te sfatui sa duci icoane.Hai ca asta e cea mai tare chestie. Icoane auzi.De ce nu au spus sai duci un Picasso ori Van Gogh ca dadea mai bine.

| valentingb a răspuns:

In orice caz fara oale, tigai, pahare, lenjerie de pat, decat daca sunt cu adevarat speciale. Un set de 2-3 tablouri sunt foarte potrivite pentru a umple spatiul unde pe viitor vor aparea dulapuri, telvizoare ultraHD, combine frigorifice laughing si altele.
Sau un robot de bucatarie, un aspirator, lucruri folositoare dar care au inlocuitori simpli ca matura si cutitul, astfel tinerii casatoriti nu vor cheltui banii pe astfel de aparate decat la ocazii speciale.

| drhotzu a răspuns:

Ok, pe langa faptul ca pentru multi cea mai "originala" idee a insemnat o icoana sau o rugaciune straight face si altii au venit cu porcarii (tigai, pahare); uite eu mereu le fac un "kit" de urgenta big grin
o cutie frumoasa, eventual un cosulet, care contine cele necesare, dar la care nu se gandeste nimeniwinking
1. una bucata sapun ieftin big grin
2. una bucata bec cu filament ieftin
3. 2 role hartie igienica ucrainiana (d`aia cu scoarta de copac in ea) dar care are 100 m lungimewinking
4. una cutie prezervatie (nu prea ieftine, vezi pct 7)
5. una bucata surubelnita (prietenii stiu de ce)
6. una bucata set de lame gillette
7. 3-4 lumanari tip biserica pentru noptile romantice cand uita sa plateasca curentul
8. 2-3 supe la plicwinking
9. lista continua cu orice vrei tu sa faci misto de ei laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
O icoana frumoasa e ideala!
Poti sa cumperi o farfurie pe care scrie "binecuvantarea casei" sau "Tatal Nostru" e cadoul perfect pentru o casa noua, de asemenea poti alege un tablou sau un ceas, sau un set frumos de cesti.
Mai sunt niste bucatele de lemn pe care scrie Tatal nosru sau alte lucuri minunate!
Asta:
http://www.practicmagazin.ro/firma-a+pro+master+clima-2857-produse.html
sau
http://www.gradinamea.ro/1_p_10_Ceas_termometru_stil___feroviar

| rocket a răspuns:

Cadoul de casa noua este, de obicei, un obiect care sa se poata pune in casa si care poate sa aiba un scop util sau unul decorativ, sau abele. Nu stiu de unde esti, dar in ardeal se practica foarte mult sa faci cadou o sticla cu sculpturi inauntru. Este perfecta de tinut palinca sau alte bauturi in ea si arata si foarte bine. O gasesti aici: http://www.deaici.ro/sticle-din-maramures Sau mai poti sa dai si decoratiuni sub forma de mici tablouri dragute care sa le poata pune oriunde. Cand cineva isi amenajeaza casa nu se gandeste la tablouri de bucatarie, asa ca poti sa vii tu cu unul dragut care sa lumineze bucataria. Asa ceva gasesti aici: www.DeAici.ro/decoratiuni

| RochEq a răspuns:

Pai poti sa ai dai ceva de exemplu un aspirator pentru a ajuta prin casa

| salltpu a răspuns:

Poti sa dai cadou o icoana

| SanL a răspuns:

Buna brunetta24!
Incearca o icoana. Una cu "Sporul casei", o "Cina cea de taina" sau un sfant dupa numele celor din casa. Uite aici au multe: https://www.classgifts.ro/icoane.html
E cam tarziu raspunsul meu dar subiectul e mereu actual...casatorie, casa noua, mutat in alta casa etc.

| PitR a răspuns (pentru SanL):

O icoana cu numele lui sau al ei.

| Bogmina a răspuns:

Ar fi frumos sa faci un cadou mai decorativ sa zic asa, daca tot e casa noua! Icoana, floare mare decorativa, vreun suvenir mare ceva de genu, tablou! Etc! Te pup :*

| Mona2012 a răspuns:

Un ceas de perete, un tablou ceva ornamental, o vaza mai sofisticata

| Andruxoxo a răspuns:

Gandeste-te mai intai ce culori le plac acelor personae, ce stil si mai ales, ce s-ar potrivi cu locuinta lor. Eu sugerez un tablou foarte fain. La Baumax si Praktiker sunt niste tablouri foarte dragute, sau poti gasi fel de fel de ornamente pentru interioare la Bam Boo. Sper ca te-am ajutat. happy

| ClubuldeEngleza a răspuns:

Buna
Eu m-as orienta catre cadouri care are legatura cu casa. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii originala si sa alegi upa propriile convingeri. Asta e valabil daca ii cunosti foarte bine pe noii locatari.
Daca ai fost invitata la petrecerea de casa noua ai putea lua in considerare urmatoarele:
Decoratiuni pentru casa, doar am zis ca trebuie sa aiba legatura. As lua in considerare statuete ceasuri de perete sau de birou, seturi pentru vin, seturi de farfurii decorative cu suport, mini baruri cu glob pamantesc etc
https://www.ejuliana.ro/produse/decoratiuni