| MonicaDiac a întrebat:

Buna, ma numesc Monica, am cumparat o casa ce are camere de 4m pe 4 inaltimea 2, 30m. E o casa stil vagon, voiam sa stiu cam ce ar fi de facut pentru compartimentare ei sì inaltarea tavanului daca ar fi posibil. Daca nu, as vrea cateva idei in ceea ce priveste amenajarea si ce ar trebuie absolut modificat sa aiba un aspect mai inalt. Multumesc mult

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru aspect mai inalt, se vopsesc peretii in culoare diferita fata de tavan, iar pe conturul tavanului se zugraveste o fâșie de 20-25 cm in culoarea peretilor.
Despre compartimentari si idei de amenajare e mai greu de discutat din descrieri.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu are tavane de rigips, nu prea ai cum să le înalți.
Ai putea eventual să le adâncești podeaua, dar mă tem că nu se justifică efortul, nici cheltuiala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru a modifica tavanul, trebuie sa vezi ce structura este in el. Daca sunt grinzi de lemn invelite pe dedesubt cu scanduri sau panouri, se pot desface si inveli pe partea superioara, pentru a inalta tavanul, insa asta inseamna ca vor ramane grinzile aparente, in camera. Pot fi urate.
Daca este planseu de beton, nu prea se poate face nimic pentru a modifica inaltimea.
Sfaturi de amenajare se gasesc chiar si pe site-urile firmelor de materiale: https://dedesign.dedeman.ro/
Sau pe Pinterest https://in.pinterest.com/......arch/pins/

| relian a răspuns:

Vrei sa fie mai inalta? Trebuie sa stii din ce este facut tavanul, daca are placa de beton, sau daca ai grinzi de lemn, lemnarie.

Daca tavanul este din lemnarie, sau ce se mai foloseste, poti da jos si inalta, ori cu refacerea si a acoperisului, ori sa lasi acoperoisul asa, depinde ce bani ai, cit vrei sa cheltui si cum vrei sa iasa la sf lucrarea.

Alta varaianta ar fi sa dai jos acoperisu si tavantu, inalti, apoi torni placa de beton armat, dar placa de aia serioasa, si cam aia sa fie tot si acoperis si tavan, lipesti la interior ceva polistiren, pui peste rigips ala e tavanul. La exterior lasi asa, e bun cand torni placa sa aduci pe unia cu elicea aia, elicopeter cum zic unia sa finiseze mai bine, nu pui nimic peste, lasi asa, nu vad ce fac unia poduri, bani irositi aiurea, in pod nu sta nimeni niciodata, is unia care niciodata nu sau urcat macar in pod, laughing

Referitor la o eventuala recompartimentare, de asemnea asta tine tot de tavan, din ce este facut, daca e placa de beton, poti, dar cum am spus esti ceva mai limitat, dar se poate si daca ai beton.
Daca nu-i beton, atunci e si mai simplu, compartimentezi cum doresti tu.
Chestia este ca zidurile in RO is din boltari, caramizi, sau alte materiale de astea f grele, trebuie darimate, zidite altele, cel putin asa ar face unia cu idei de alea invechite, munca la greu laughing

Daca recompartimentezi, nu te mai apuci sa faci cazemate, ziduri din betoane, faci ziduri de astea ce se fac usoar si ieftin din profil si rigips, nu vine nimeni sa intre cu trenu in casa la tine.

Si daca ai placa de beton, tot poti compartimenta, dar trebuie cineva care se pricepe si stie sa o faca.
Casa stil vagon avea mama, cu placa de beton.Eu am mers si am demolat un zid, acum este casa gen americana, cu living, camere, baie, bucatarie, care toate dau in living, exact stil american. Am vrut sa-i fac si cu bucataria deschisa, dar na vrut mama, desi era si mai frumos asa. Chestia e ca n-a fost mult de demolat, adica sa nu fie ceva pericol sa cada placa aia de beton.

La casele care n-au placa de beton, acolo te joci, poti sa inalti si fara sa darami acoperisul, te inalti cit iti permite spre margine, acolo vii asa un fel de tavan mai cazut, doar spre zidul de afara, iese frumos, am vazut chestii genul asta, chiar am facut asa ceva la un prieten aici.

Deci poti face multe, dar sa ai si cu cine, sa ai pe cineva priceput.

Am vazut, unia spun diverse chestii, nu se aplica ce spun ei.Unu ca raman grinzile la vedere, nici pomeneala, nu stau sa explic ce se face, sau cum se face, ca oricum nu faci tu.

Dar ca idee daca ai grinzi de lemn ce spun unia, alea se duc mai sus,, ori pui alte grizi, daca cele existente is deteriorate, ori vrei sa pui alcteva decat grinzi, adica ce se pune in mod normal.
Grinzile alea, alta chestie gresita la romani, pui stilpi de telegraf pentru ce nici ei nu stiu laughing dar se merge inca pe vechile idei si vechile metode, care acum dupa ce eu am vazut, citit, facut, nu-s corecte.Deci tu poti urca cit vrei sa duci tavanu si pe ala se formeaza noul tavan, deci nu raman deloc la vedere grinzi.

E cum am zis te joci, daca e vorba de lemnarie.La beton acolo nu prea ai cei mai face, ori esti mai limitat, dar unde este lemn, pfff cauta un de asta dulgher sau cum so numi, ii spui ce vrei sa faci, sa inalti tavanul dar spui fara sa dea jos acoperisu.

Daca nu stie dulgheru, ori spune ca nu se poate, revina si iti detaliez ce se face si cum se face, eventual iti pot da un link, vezi video cum fac cei care se pericep si se ocupa cu asa ceva.

| ioana748 a răspuns:

Daca nu vrei sa darami tavanul si sa inalti pereții, poti crea iluzie optica prin colorarea pereților mai inchis si tavanul alb sau / si ceva oglinzi pe tavan.

| MonicaDiac explică:

Multumesc mult

| MonicaDiac explică:

Deci casa e stil vagon voiam sa fac un hol extern pe toata lungimea casei ce ma consiliari? Multumesc