| Ina3838 a întrebat:

Buna seara. Am turnat o șapă autonivelanta de 5 mm si am lasat o sa se usuce 5 zile. La doua zile dupa ce a fost turnata am depozitat ceva in camera unde am turnata șapă si cu o zi inainte sa pun parchetul am dat deoparte de am depozitat si am observat ca era o urma umeda pe șapa in locul unde fusese obiectele depozitate. Am mai lasat o zi sa se usuce dupa ce am luat obiectele de acolo si apoi am pus parchetul. Credeti ca exista sanse sa se faca mucegai sub parchet in locul unde a fost umed cu o zi inainte de instalarea parchetului? Multumesc

11 răspunsuri:
| Whitte a răspuns:

Daca lucrurile pe care le-ai depozitat nu erau umede, inseamna ca acolo izolatia nu este buna si se face condens.
Daca nu rezolvi cu izolatia, vei avea umezeala, mucegai, probleme marisoare. Probabil toata suprafata, nu numai unde ai avut lucrurile depozitate.

| adryang78 a răspuns:

Da, e foarte posibil. Porțiunea respectivă n-a fost expusă la aer suficient, deci cel mai probabil a rămas ceva umiditate în șapă.

| Ina3838 explică (pentru adryang78):

Șapa autonovelanta este de 5 mm. Cand am pus parchetul, la o zi jumate distanta de cand am indepartat plasticul acela de pe podea, nu mai era umed. Arata la fel ca restul șapei. Parea uscat. Daca parea uscat este posibil sa fie fost uscat totusi? Adica este posibil sa se fi uscat si portiunea aceea umeda intr o zi jumate, nu? Ce pot sa fac acum sa ma asigur ca nu o sa fie mucegai? Parchetul a fost pus deja, lipit.

| Ina3838 explică (pentru Whitte):

Șapa autonovelanta este de 5 mm. Cand am pus parchetul, la o zi jumate distanta de cand am indepartat plasticul acela de pe podea, nu mai era umed. Arata la fel ca restul șapei. Parea uscat. Daca parea uscat este posibil sa fie fost uscat totusi? Adica este posibil sa se fi uscat si portiunea aceea umeda intr o zi jumate, nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte posibil.
Parchetul/podeaua se pot pune numai dupa ce sapa s-a uscat foarte bine, tocmai pentru a nu se umfla in timp, din cauza umezelii sau sa se faca mucegai dedesubt.
Sa speram ca nu sa va intampla nimic, odata ce spui ca deja ai pus parchetul.
Poate incalzesti camerele foarte bine in iarna asta, sa fii sigur ca nu exista umezeala intre parchet si sapa.

| adryang78 a răspuns (pentru Ina3838):

Da, e posibil și să se fi uscat, depinde cât de bine ventilată a fost camera, temperatura etc.
Uscarea se produce de la exterior spre interior, deci e normal ca la suprafață să arate uscat.
Nu prea mai ai ce face, doar să urmărești în timp cum arată parchetul în zona aceea. Dacă observi că se decolorează față de restul pardoselii, că începe să se exfolieze pe la canturi sau să se umfle, e clar. În cazul ăsta n-ai decât să-l scoți, să lași șapa să se usuce bine și să pui altul.
S-auzim de bine.

| Ina3838 explică (pentru adryang78):

Multumesc ????

| Batmanel a răspuns:

5mm ar trebui sa se usuce rapid, maxim 2 zile. Cand ai depozitat trebuia sa pui "picioruse", dar totusi daca tot era umeda sapa ori placa e umeda de numa, ori a tras umiditatea din ce ai pus tu acolo + condensul format.
Verifica si ce umiditate ai in camera.

| Batmanel a răspuns (pentru Batmanel):

Si trebuia dupa ce s-a uscat sapa sa depozitezi pachetele de parchet laminat in camera si lasate minim 2/3 zile acolo daca nu mai mult. Altfel risti sa ti se "miste" parchetul.

| Ina3838 explică (pentru Batmanel):

Multumesc. Daca a tras umiditate sau a facut condens, este suficient ca am mai lasat o la uscat inca o zi fara plasticul acela depozitat pe ea? Credeti ca intr o zi s-a uscat portiunea aceea? Cand am pus parchetul parea uscata si zona aceea, era ca restul placii la culoare.

| Batmanel a răspuns (pentru Ina3838):

Daca era cald in camera si nu aveai umiditate in casa, s-a uscat sigur. Orisicum peretii respira, nu vei face mucegai decat daca placa trage umiditate din alta parte (de la vecini sau neizolata bine la exterior, s-a.m.d)