| octav005 a întrebat:

Am un acumulator de la power tool 20v cu 5Ah. Identica cu cea de la dewalt dcb180. Ideea este ca încărcătorul de la dewalt nu citește aceasta baterie și nu incarca.

Cu ce as putea incarca acest acumulator?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca la prima vedere a unui necunoscator doua aparate par a fi identice, asta nu inseamna neaparat ca ei se pot folosi- si au parametrii identici!
De obicei, fiecare producator isi personalizeaza acumulatorul cu un sistem propriu de conexiuni (contacte electrice cu diferite functii de masurare si control).

In cazul tau (precum si in cazul altor baterii) trebuie folosit un sistem de incarcare original (sau perfect compatibil fizic SI electric).

Apropos: ce s-a intamplat cu incarcatorul original?

| octav005 explică (pentru Bula):

Pai de fapt eu am cumparat masina de gaurit din targ. cu doi acumulatori. unul original si celalalt de la power tools care si scrie pe spate ( replace baterry dcb 180). sunt perfect identice din punct de vedere cu contactele bateriei, se potriveste perfect in bormasina. doar ca nu il pot incarca la incarcator

| regis a răspuns (pentru octav005):

Cel mai probabil a doua baterie este defecta, nu prea are cum incarcatorul sa "citeasca" daca bateria conectata la el este oroginala sau nu.

| octav005 explică (pentru regis):

Ok. Si de unde știu care este defectul?

| regis a răspuns (pentru octav005):

Nu prea te ajuta sa stii. Acumulatorii au o durata de viata limitata, nu prea sunt reparabili, iar daca sunt pastrati descarcati se duc foarte rapid. Ca si la acumulatorii auto, e important sa fie mereu incarcati atunci cand nu sunt folositi.
Tot ce poti face este sa il lasi cateva ore, sunt sanse (mici) ca incarcarea sa porneasca totusi intr-un final.
Sfatuleu este sa incerci să gasesti altul nou.

| octav005 explică (pentru regis):

Cu acumulatorul original, cel care incarca. Dacă pun urechea pe incarcator se aude un fasait. Probabil placa electronica din incarcator.
Atunci când bag celalalt acumulator. Se oprește absolut tot si fasaitul si ledul de la incarcator.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Daca cele doua acumulatoare au acelasi tensiune (voltaj) si se potrivesc amandoi la masina de gaurit, atunci cel care nu se incarca este probabil defecta. Am intalnit asemenea caz: conexiunea dintre doua celule a fost intrerupta.

| octav005 explică (pentru Bula):

Am inteles. Dar culmea este ca cea care nu incarca pe acumulator îmi afișează o linie. Un Led verde. Din 3. Deci nu e complet descarcata

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Este posibil sa aiba o celula defecta.
Doar desfacut si masurat se poate afla cauza problemei.