| Armin172832 a întrebat:

Bună seara! Am un vecin care tot vrea sa ii dau din ograda mea lui, tot ma amenințat ca mă dă în tribunal, cheamă de la primarie ca să îmi masoare bucata ca zice ca am prea mult dar eu am exact cât am pe acte. Ce as putea face?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te va da in judecată.

| Violleta2022 a răspuns:

Ignora-l!
Ori fa-i reclmatie la politie, ca te ameninta si nu-ti da pace neavand nici un drept de propietetate pe pamantul tau, conform actelor.

Lasa sa deschida proces daca isi permite, ca oricum numai el are de pierdut.
Evidnet ca tu ai mai mult pentru ca asa ai in cate, dar asta nu inseamna ca trebuie ca tu sa faci o ilegalitate si sa-i dai lui pamant, doar pentru ca el te invidiaza ca [parcela ta este mai mare ca a lui.

| Armin172832 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! El mai are un colț lângă mine de 50 mp și de asta zice să îi dau eu din al meu, dar faza e ca colțul ăla e al primariei nici măcar nu e al lui și m-as duce să vorbesc să îl cumpăr eu. Se întâmplă ceva dacă îl iau eu?

| ReddY25 a răspuns:

E zuz, ce să-i faci? ))

| Armin172832 explică (pentru ReddY25):

?

| ReddY25 a răspuns (pentru Armin172832):

Mă refer că e diliu

| Armin172832 explică (pentru ReddY25):

Da. O tine tot pe a lui

| Cipi1212 a răspuns:

Vecinul are nevoie de un psiholog.

| Ciprian09 a răspuns:

Pai fa tu plângere și da l în judecata dacă insista apoi cu o hotărâre judecătorească definitiva îl liniștești de tot!

| alexxserb a răspuns:

Bună seara! Într-o astfel de situație, cel mai bine este să îți păstrezi calmul și să urmezi acești pași:

Verifică documentele: Asigură-te că ai toate actele necesare care dovedesc clararea terenului tău (titlul de proprietate, planul cadastral, extrasul de carte funciară).

Angajează un expert topograf: Dacă vecinul aduce un topograf sau cere măsurători, poți și tu să apelezi la un expert topograf independent care să facă măsurători oficiale și să confirme că terenul tău este corect delimitat.

Contactează un avocat: Dacă amenințările continuă sau vecinul te dă în judecată, consultă un avocat specializat în drept imobiliar pentru a te asigura că drepturile tale sunt protejate.

Implică Primăria: Dacă vecinul face cerere la Primărie pentru măsurători, este important să colaborezi și să prezinți actele, deoarece Primăria poate confirma oficial limitele proprietății tale.

Fiind pregătit și având documentele în regulă, vei putea să îți aperi drepturile în fața unor eventuale acțiuni legale.

| Armin172832 explică (pentru alexxserb):

Mulțumesc frumos de informare și de sfat