| nashu40 a întrebat:

Bună seara, prieteni!
Trebuie să izolez termic un perete pe interior. Nu știu dacă are vreo relevanță, dar plăcile sunt de 5 cm grosime.
Știe cineva la modul concret cât se plătește metrul pentru placat? N-aș vrea să mă păcălească meșterul.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am gasit undeva, la o firma dar nu este peste tot la fel:
Izolatie vata minerala : 20 Ron / metru patrat.
Placare pereti ghips-carton prin lipire : 35 Ron / metru patrat.
Montaj pereti despartitori ghips-carton : 45 Ron / mp / fata.
Montaj pereti ghips-carton : 50 Ron / metru patrat.
Montaj tavane ghips-carton : 60 Ron / metru patrat.
Montaj tavane suspendate : 68 Ron / metru patrat.
Depinde si de meseriasi, si de firma.

| relian a răspuns:

Intreaba si tu 2-3 mesteri, vezi ce pret da fiecare.Dar intrebi si ce face, cum anume face, izolarea respectiva se face in mai multe moduri, materiale mai multe sau mai putine, cost mai mic ori mai mare.
Grosimea asa este nu conteaza, adica conteaza ca material izolator, nu ca manopera, ori conteaza si ca manopera, dar f putin, depinde ce metoda foloseste.
Puteai sa izolezi tu, daca e problema de bani, faceai treaba si mai buna, economiseai si bani.
Dde asemenea conteaza si orasul zona unde esti tu, nu este un pret apropiat peste tot in Romania.