| Tn2306 a întrebat:

Bună seara TPU, am o problema cu centrala termica. Becul unde indica temperatura de 60 de grade pâlpâie, iar apa calda nu se mai încălzește, iar presiunea este sub 1, ce as putea sa fac, sau ce ar putea sa aibă?

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Incearca sa cresti presiunea din centrala pana la cel putin 1, 5 bar. Trebuie sa existe un robinet pentru presiune in partea de jos a centralei. Dar sa fii cu ochii pe ea ca nu cumva sa creasca prea mult. Dupa ce a crescut presiunea suficient inchizi robinetul la loc.

| NGheorghe a răspuns:

Tre să mărești presiunea până la 2bar (zona verde). Trebuie sa deschizi robinetele de by-pass până ajungi la 2 bar și apoi le închizi la loc. (dacă știi care-s alea! arată ca și o buclă între țevi la intrare în centrală. Mai aeriseste și caloriferele.
Apropo... dacă nu ai presiune înseamnă că ai pierderi de apă pe circuit... deci vei avea o igrasie în curând.

| QuelQui a răspuns:

Presiunea mult prea mica!
Ideala este pe la 1, 2. Undeva, in functie de modelul centralei, ai un robinet de reumplere cu apa. Asta va ridica presiunea. Dar atentie, sa nu creasca peste 2. Se umple foarte repede, nu te uita in alta parte cand faci asta. Daca ai presiunea prea mare, la pornire (tot in functie de model) ori explodeaza centrala, ori iti arunca apa afara si te inunda.
Daca nu te pricepi, cheama un vecin sau mai bine pe cei ce iti fac revizia/intretinerea.
E normal sa scada putin presiunea cam la un an. Dar daca scade des, ai probleme. Tu de cand nu ai mai facut revizia?