| dydy22 a întrebat:

Buna seara vreau sa stiu si eu o parer de la cineva care cunoaste, ma apuc de casa si mi-am aruncat un ochi pe proiect si am vazut la sectiunea plan invelitoare ca, coama acoperisului trebuie sa fie pana la 4, 90 tin sa precizez ca latimea casei o sa fie de 7, 40 credeti ca este mare si as dori sa stiu daca pot face si mansarda daca va fi asa inalt.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din 4,90 daca scazi vreo 80 cm inaltimea fundatiei si un 2, 5 m inaltimea parterului, inca vreo 20 cm planseu, sari de 3, 5 m. Inaltimea ramasa nu iti perminte nici macar un pod decent.
Eu ti-as sugera sa modifici proiectul si sa optezi pentru o casa mansardabila. Diferenta de pret nu este foarte mare, iar mansarda o poti finaliza ulterior.
Avantajul casei mansardate il constituie dublarea suprafetei locuibile, cu acelasi cost al fundatiei, al acoperisului, al planseului. Iar la peretii exteriori diferentele sunt nesemnificative, oricum peste nivelul centurii mai trebuie sa cladesti cateva randuri. Compartimentarea, tamplaria, instalatiile se pot face ulterior.

| CasaSiDesign a răspuns:

Pai daca parterul va fi pana la aproximativ 3 metri inaltime, iti mai ramane 1, 90 pana la coama. Nu este foarte mult incat sa-ti permita o mansardare, eventual doar o camera in pod pe lungul coamei.