| Me,myself & I a întrebat:

Buna si la multi ani tuturor! Eu si cu sotul meu dorim sa facem o casuta care ar trebui sa aiba 73 mp dupa calculele noastre, dar nu stim cam cat ne-ar putea ajunge autorizatia de constructie si proiectul de casa. Locuim la sat si cred ca si asta conteaza. E vreun cunoscator pe aici? multumesc

Răspuns Câştigător
| catrinoiu a răspuns:

Buna seara! O sa incerc sa-ti dau un raspuns cat mai concret, bazat pe ceea ce am facut eu, nu pe ceea ce am auzit : am construit (si construiesc inca la ea) o casa (parter + mansarda) cu amprenta la sol de 95 mp; proiectul a costat 2500 lei, iar autorizatia, incluzand toate avizele, aproximativ 3000 lei (dintre care avizul de la Transelectrica 1450 lei - in zona se afla stalpi de inalta tensiune).
Atat costul proiectului cat si al autorizatiei variaza in functie de zona unde construiesti si de valoarea investitiei. Arhitectul va tine cont de aceste aspecte, neavand tarife standard, ci doar orientative, iar in cazul autorizatiei aceasta este evident mai ieftina in zona rurala si cu mai putine avize...
P. S.: 77mp are un apartament cu 3 camere, decomandat, standard, executat inainte de 1989 (asta ca sa ai termen de comparatie si sa te asiguri ca 73mp este suprafata de care ai nevoie); cand incepi sa construiesti, ma anunti, te pot ajuta cu mici "trucuri"!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Proiectul va costa de la 300 de euro in sus, la care se adauga taxele de platit la primarie. Locuind la tara acestea sunt mult mai mici decat in oras, iti garantez ca nu vor ajunge la 300 de euro. Este de preferat insa sa alegi un proiectant care, dupa ce ati stabilit o schita a casei, sa se ocupe singur de toate cele necesare, astfel incat la final sa primesti autorizatia de construire impreuna cu toate avizele.
Si ti-as mai da o sugestie: proiecteaza casa cu mansarda, te costa in plus o suma mica la proiect (sa zicem vreo 200 de euro), insa ai sa te feliciti peste cativa ani. Cand construiesti nu te va costa nimic in plus. Lasi doar un loc pentru scara (o gaura in tavan pe care o acoperi cu rigips si vata), iar ulterior, daca te vei hotari sa faci niste dormitoare in mansarda, o poti compartimenta cu rigips, astfel incat nu vei mai avea nevoie de autorizatie de construiere si alte avize.

daniela
| daniela a răspuns:

73 mp utili sau construiti? Valoarea autorizatiei de lucru si a proiectului este procent din valoarea declarata a constructiei (cat crezi ca te va costa sa le construiesti)

| EUSIATIT a răspuns:

Ai primit rasp destule dar sa stii ca fiecare localitate are o taxa anume si proectul la fel

| smaranta a răspuns:

Costurile pentru autorizatia de constructie depind de zona in care construiesti, de cate avize ai nevoie dar cel mai bine te lamuresti daca mergi la primarie la urbanism.Acolo iti vor spune exact ce ai de facut.Primul pas este obtinerea certificatului de urbanism cu care apoi vei avea de umblat pentru obtinerea avizelor la gaz, curent, mediu, si unde te mai trimit ei.Proiectul te costa vreo 400Eu, avizele vreo 5000 Ron, aproximativ.Succes.

| Me,myself & I explică:

73 m utili si paul 24 stiu ca am mai pus intreabarea asta dar nu am primit decat raspunsul tau si am dorit sa mai aflu si alte pareri, va multumesc pentru raspunsuri!

| User a răspuns:

Ai mai pus o data intrebarea asta si ti-am raspuns. 5 euro/mp e proiectul. Asta stiu sigur. Autorizatiile nu stiu. vreo 50 milioane.

| assa a răspuns:

Da eu. intra pe id.ul meu: byaanahi2008

| stoean a răspuns:

Poate te intereseaza, am o casa de vinzare undeva la 50 km de Craiova cu o suprafata de 145 mp camerile si 140 mp anexele, toate construite din caramida si acoperite cu tablasi 1 ha pamint in jurul casei, toate la pretul de 22000 eur. daca te intereseaza poti suna la tel. 0729050084