| ioanabizau71 a întrebat:

Buna!
tatal meu ar vrea sa slabeasca dar nu stie cum (incearca tot ce poate)nu prea reuseste ce sia propus in minte

Răspuns Câştigător
| emonika98 a răspuns:

Dieta - pentru schimbarea metabolismului

Aceast㠣ur㠤ureaz㠱3 zile, de aceea este (destul de...) grea, dar foarte eficient㮠
Dieta aceasta schimb㠭etabolismul (asimilarea nutritilor de c㴲e organism), al c㲵i efect face ca dup㠣ea de-a 13-a zi s㠳e poat㠭⮣a normal, f㲣 a se lua greutate urm㴯rii 2 ani. Nu este una din curele dietetice normale, ci una care ajut㠬a cresterea puterii arderilor si a metabolismului. De aceea are influent㠳i dup㠮ntreruperea curei.
Dac㠣ura se face punct cu punct, f㲣 s㠳e sar㠤e la regim, se poate pierde toat㠧r㳩mea de prisos din corp (7-20 kg, dar depinde si de organismul fiecarui individ).
Cura trebuie urmat㠴imp de 13 zile - nici mai mult, nici mai putin.
Dac㠮n timpul curei se bea o bere, un pahar cu vin, se m㮢nc㠯 bomboan㬠gum㠤e mestecat sau un pic de m⮣are plus, ΎTRERUPE IMEDIAT CURA, c㣩 nu mai are nici un efect. Cura se poate relua dup㠯 jum㴡te de an, dar nu inte. Dac㠮u s-a ajuns mai departe de a 6-a zi, cura se poate relua dup㠳 luni.
Dac㠣ura este urmat㠰unct cu punct timp de 13 zile, nu se permite reluarea curei sub nici o form㠵rm㴯rul an. Se recomand㠲eluarea curei numai dup㠲 ani, dac㠥ste necesar.
Din cauza duratei mari a curei, este dificil㠲espectarea ei. De aceea, cura trebuie planificat㠮ntr-o perioad㠣⮤ nu esti invitat oras sau ceva de genul acesta. Dac㠮n timpul curei devii foarte ometat BEA APà- cel putin doi litri pe zi.
? Salata timpul curei este salata verde proasp㴣.
? Codul se poate ocui cu p㳴r㶠sau calcan
? Adu-ti aminte s㠢ei mult㠡p㠍
? Cafeaua nu trebuie ocuit㠣u ceai si trebuie m⮣at un cub de zah㲬 asa cum este precizat
? Iaurtul natural este iaurtul f㲣 fructe sau zah㲮
? Aprovizionarea se face cel mai bine din timp

Ziua 1
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲍
pr⮺ 2 ou㠦ierte tare + spanac fiert + 1 rosie
cina 200 g friptur㠶ac㠫 salat㠶erde cu ulei si zeam㠤e l㭢ie

Ziua 2
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲍
pr⮺ 1/2 cutie de sunc㠫 1 cutie iaurt natural
cina 200 g friptur㠶ac㠫 salat㠶erde cu ulei si zeam㠤e l㭢ie

Ziua 3
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲠+ 1 felie p⩮e pr㪩t㍼BR>pr⮺ 2 ou㠦ierte tare + 1 felie sunc㠫 salat㍼BR>cina telin㠦iart㠫 1 rosie + 1 fruct㠰roasp㴣

Ziua 4
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲠+ 1 felie p⩮e pr㪩t㍼BR>pr⮺ 2 dl. juice de portocale + 1 cutie iaurt natural
cina 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 1 cutie br⮺㠤e vaci

Ziua 5
mic dejun 1 morcov mare ras cu zeam㠤e l㭢ie
pr⮺ 200 g cod fiert cu zeam㠤e l㭢ie + 1 lingurit㠵nt
cina 200 g friptur㠶ac㠫 salat㠶erde cu telin㍼BR>
Ziua 6
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲠+ 1 felie p⩮e pr㪩t㍼BR>pr⮺ 2 ou㠦ierte tare + 1 morcov mare ras
cina 1/2 pui + salat㠶erde cu ulei si zeam㠤e l㭢ie

Ziua 7
mic dejun 1 ceasc㠤e ceai f㲣 zah㲍
pr⮺ NIMIC (bea ap㠭ult㬠ajut㩍
cina 200 g cotlet de miel + 1 m㲍

Ziua 8
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲍
pr⮺ 2 ou㠦ierte tare + spanac fiert + 1 rosie
cina 200 g friptur㠶ac㠫 salat㠶erde cu ulei si zeam㠤e l㭢ie

Ziua 9
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲍
Pr⮺ 1/2 cutie de sunc㠫 1 cutie iaurt natural
Cina 200 g friptur㠶ac㠫 salat㠶erde cu ulei si zeam㠤e l㭢ie

Ziua 10
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲠+ 1 felie p⩮e pr㪩t㍼BR>Pr⮺ 2 ou㠦ierte tare + 1/2 cutie sunc㠫 salat㠣u l㭢ie
Cina telin㠦iart㠫 1 rosie + 1 fruct㠰roasp㴣

Ziua 11
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲠+ 1 felie p⩮e pr㪩t㍼BR>Pr⮺ 2 dl. suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
Cina 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 1 cutie br⮺㠤e vaci

Ziua 12
mic dejun 1 morcov mare ras cu zeam㠤e l㭢ie
Pr⮺ 200 g cod fiert cu zeam㠤e l㭢ie + 1 lingurit㠵nt
Cina 200 g friptur㠶ac㠫 salat㠶erde cu telin㍼BR>
Ziua 13
mic dejun 1 ceasc㠣afea + 1 cub zah㲠+ 1 felie p⩮e pr㪩t㍼BR>Pr⮺ 2 ou㠦ierte tare + 1 morcov mare ras cu zeam㠤e l㭢ie
Cina 250 g pui + salat㠶erde cu ulei si zeam㠤e l㭢ie

DIETA TREBUIE RESPECTATàPUNCT CU PUNCT, NICI MAI MULT NICI MAI PUTIN!
 PS Am ocuit 1/2 cutie de sunc㠣u 200 gr de sunc㨰resata) slab㮠
. Incearca asta! fundabatting eyelashes?

7 răspunsuri:
| mami a răspuns:

In primul rand sa asi faca analize prescrise de medicul de familie si sa solicite bilet de trimitere la medic endocrinolog si nutritzionist
sa nu apuce diete dupa ureche si dupa cateva zile sa le abandoneze ca asi da metabolismul peste cap si se va ingrasa si mai mult
sau mai este o metoda cu micsorarea stomacului prin interventzie chirurgicala
si inca una prin autocontrol, sa bea un pahar de apa atunci cand ai este foame si sa uite de dulciuri si tot ce contzine amidon

| carpediem a răspuns:

Nu te complica cu retete,toate retetele pentru slabit se fac de fapt de nutritionist si e valabila individual, stiu de la profa mea de nutritie. In mod cert poti incerca fara efecte negative, daca nu e vorba de un dereglaj homonal, urmatorul sfat si o sa-i si placa: Carne de vita, peste,pui, dar nu prajita,la liber, cata vrea, oua, lapte, legume. Nu mananca de loc paste fainoase, cartofi, paine cat mai putin, daca poate fara paine, fara porumb, chipsuri, fulgi etc, adica nimioc ce contine amidon. Nu uita carne fara limita de cantitate. Fara dulce, fara alcool. Sarea redusa cat mai mult, daca poate fara. Nu bat campii. Succes.

| Curiosu a răspuns:

Daca tatal tau are o varsta de peste 35 de ani si este suprapnderal nu prea cred ca ar putea sa faca altceva decat haltere ca sa intareasca musculatura acolo unde e grasime...Dar in cazul in care e mai tanar il sfatuiec sa mearga la sala sau sa urmareasca exercitiile fizice du pa internet sau de la TV.

| Mykidutza a răspuns:

Important ete sa numai manance cu pofta.sa manance ca sa poata supravietuii nu sa mananace cu pofta, funda?

| cioca99 a răspuns:

Spune-i sa se apuce de fumat.

Răspuns utilizator avertizat
| MrsMary a răspuns:

Sa mearga la sala