Întrebare recomandată | gyny22bug a întrebat:

am o camera de 50 mp si vreau sa o izolez cu polistiren de 3cm.Cat adeziv am nevoie, si tinci? multumescacord funda raspunsului util

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Depinde daca pui plin sub el sau doar in puncte.nu face nici un condens.euam izolat toate camerele cu 2 dar si plafoanele.iti trebuie si plasa.la un bax de polistiren intra cam 1 sac jumatate de adeziv.

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De tinci nu ai nevoie. Peste polistiren aplici tot adeziv, armat cu plasa de fibra, netezindu-l imediat dupa aplicare cu o gletiera cu burete umezita (sau cu un burete umed). Suprafata obtinuta va fi mai buna decat tinciul, fiind nevoie doar de glet si vopsea.
Ti-as sugera insa, macar pentru tavan, polistiren de minim 5 cm.
De condens sa nu iti faci probleme, nu are cum sa apara condens pe o suprafata calda, decat daca se modifica legile fizicii. Motivele pentru care se prefera izolatia exterioara sunt cu totul altele, banuiesc insa ca ai motive intemeiate sa optezi pentru izolatie interioara, prin urmare nu mai insist. Eventual sa te gandesti daca nu ar fi mai simplu sa folosesti rigips+vata minerala.

| gyny22bug explică (pentru regis):

Multumesc pentru ajutor

| laurici_3736 a răspuns:

5 adeziv si 3 de tinci

| relian a răspuns:

Nu te lua dupa unia care spune ca vei avea condens daca faci izolatie interiora ca u stiu ce vorbesc.Ba din contra nu o sa mai ai condens deloc.Singura chestie e sa lipesti cu adeziv polistirenul de pereti si tavan daca poti sa nu lasi spatii neizolate.Si vezi ca pe galeata de adeziv scrie cit poti lipi ce suprafata.Dar nu folosi dupa tencuiala sa dai peste izolatie ca nu-i bine.Peste pune rigips si te asigur ca nu o sa mai ai nici o probleme denici un fel.Eu locuiesc in tara unde numai asa ceva se face, asa ca stiu f bine ce spun.In Romania unde este destul de frig iarna recomand izolarea interioara, pentru ca izolind exterior nu rezolvi mare lucru decit sa zic pentru vara.Insa iarna vei ingheta de frig cu tot cu izolatie exterioara.De ce? Simplu pentru ca raceala se transmite prin pereti, prin stilpii de rezistenta si asa mai departe, tu nu poti izola la exterior totul.Si acolo unde nu este izilatie pe acolo peretii se racesc si raceala ajunge in interior, peretele radiind rece. Pune mina pe un perete izolat la extwerior si pune mina si pe un perete izolat asa cum am arata eu si te asigur ca va fi cald cum zic eu si rece la izolare la exterior.Am arata asta multora si chiar la ei acasa le-am facut demomnstratie, insa oamenii tot aiurea fac.Peretele tau trebuie sa fie de rigips si in spatele lui polistirenul dar f bine lipit sa nu existe goluri de aer care sa ajunga cumva la rigips. Daca dai cu tinci cum zici cind pui mina pe acel perete tavan po sa simti tpot rece de la tinci, pe cind rigipsu se incalzeste f usor apoi isi va pastra temperatura fiind protejat de polistiren.Si poti pune izolatie de 5 cm sau daca nu izolatie cit mai tare mai presata chiar din aia ce se pune sub parchet.Asa izolezi si tavanul si pereti si dupa o sa vezi cum o sa fie.Pun pariu pe ce vrei ca nu vei avea condens de nicaeri canu ai cum.Dar asta presupune sapui si profile din metal pe ereti de care vei fixa rigipsul.Insa pentru o camera doar nu cred ca te costa cine stie ce chiar de faci cum am zis.

| VirusS97 a răspuns:

50 mp really? si cum adica sa o izolezi la ce te referi?

| gyny22bug explică (pentru VirusS97):

Ce nu ai intelege prin izolare cu polistiren (evident e vorba de izolare termica), si nu ai mai auzit de o camera a caror pereti si aibe o suprafata de 50 mp (include si tavanul). deci ma intereseaza cam cat adeziv pentru polistiren mi-ar trebui

| VirusS97 a răspuns (pentru gyny22bug):

Iti sugerez sa mergi sa intrebi la un magazin de specialitate, deoarece au mai multa experienta.zic si eu big grin

| VirusS97 a răspuns:

Credeam ca camera foto, imi paree rau! rolling on the floor

| Patricia07 a răspuns (pentru VirusS97):

Hahalaughing) nu m-am putut abtine!laughing) Prea tare modul cum ai interpretat intrebarea!laughing) Se mai intampla, oricui!laughing

| VirusS97 a răspuns (pentru Patricia07):

Apoii na, ce să faci laughing Mă tot gândeam cum adică să izolezi o cameră foto? rolling on the floor Imi pare rău din nou! laughing

| Patricia07 a răspuns (pentru VirusS97):

E foarte amuzantlaughing) Nu ii nici o problemalaughing

| prisacarul56 a răspuns:

Nu izola camera la interior in nici un caz.Vei castiga cateva grade in plus, insa in mod sigur va apare condensul pe pereti si tavan. Daca totusi te hotarasti sa izolezi, in functie de calitatea materialului ai cantitatile necesare mentionate pe ambalaj.