| RobertGheorghe a întrebat:

Buna TpU! Am o intrebare! Daca pui un ou de tara intr-un borcan cu vata si pui borcanul pe calorifer, se clocescte oul si iese puiul?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Toti ti-au zis ca nu, dar nimeni de ce nu.
Nu, pentru ca caloriferul nu are o temperatura constanta, si chiar daca are, nu are temperatura necesara clocirii oului, ca sa iasa puiul, 38 de grade, daca nu ma insel. Chiar daca ai avea centrala pe gaz de apartament, sau orice sursa de caldura care permite reglarea temperaturii, nu ai reusi sa mentii temperatura constanta a caloriferului, caci ai masura temperatura aerului, ceea ce difera, caci daca e mai frig afara, caloriferul va fi mai cald, sau daca e mai cald, va fi mai rece.
Ai putea intr-un singur mod, sa pui termostatul cu care si masori temperatura incaperii pe calorifer, si atunci ai obtine cit de cit o temperatura constanta. Dar, daca caloriferul ar avea doar 38 de grade, cu siguranta ti-ar fi frig in zilele reci.
De specificat e ca trebuie sa tii temperatura constanta timp de trei saptamini, si ca iti trebuie un termostat care sa ajunga la 38 de grade, din cate stiu, cele din comert nu trec de 35, deci te-ai complica incercind asa mult mai mult decat daca ti-ai lua o clocitoare. happy

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Doar se impute oul si va mirosii toata casa a oua imputite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Brizbriz a răspuns:

Da, iese un alien din el si iti mananca familia:
https://youtu.be/qLuB2pThUlY?t=152

cred ca ar trebui sa cauti ceva material mai realist despre clocire, si mai ales despre izolare termica, vata si borcan inseamna ca, caldura ajunge foarte putina pana la ou

| Werrich a răspuns:

Există incubator de ouă
https://red-mag.ro/......metru.html

| Strwberrs a răspuns:

Nope

| gigite a răspuns:

Uite o alta metoda/varianta.....https://www.youtube.com/watch?v=sCQIlNuEKjk

| laurentiu80 a răspuns (pentru gigite):

Am avut un incubator, dar iti face o putoare de diaree daca il tii in casa.

| DracuIaV2 a răspuns:

E asa cum a zis iasmina, ea stie din propria experinta cu ouale taranilor;]