| AndreYStaR a întrebat:

As vrea sa incerc si eu http://www.youtube.com/watch?v=yUYxk-y-tU8. Vreau sa stiu daca pot face aceeasi chesti si cu azotat de amoniu. Funda

Răspuns Câştigător
| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Interesant experiment! Poti face aceleasi chestii si cu azotatul de amoniu dar nu ti-as recomanda pentru ca atunci cand explodeaza se va degaja o caldura foarte mare. Daca temperatura respectiva atinge 160-170 grade (poate atinge) atunci azotatul de amoniu se descompune (destul de lent )in amoniac si acid azotic.Nu stiu cate stii tu despre substante dar un lucru e sigur :Explozia ta o sa puta ingrozitor (de la amoniac). Deci o sa regreti la sfarsit. Poti gasi azotat de potasiu usor la magazinele in care se vinde ingrasamant si sa alegi ingrasamantul cu cea mai mare cantitate de azotat de potasiu.Ai grija! Bafta!

1 răspuns:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Daca bagi si pilitura de aluminiu, da.Desi cred ca ai mai avea nevoie de inca o solutie caustica pentru a face reactie.

Dar daca nu prea stii ce face fiecare element in parte nu incerca... Poate-ti dai dracu` foc la bucatarie sau iti bubui degetele.