| Liviu0001 a întrebat:

cat costa demolarea unui acoperis din azbociment sau mai exact, care este procedura in cazul acesta?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Placile vechi de azbociment,la manevrare sunt periculoase deoarece se desprind particule fine de azbest si prin inhalare sunt foarte toxice pentru organism, deci se lucreaza in conditii speciale de protectie a personalului si a mediului inconjurator, prin crearea unui cort de lucru si udarea placilor, ceea ce duce la preturi foarte mari, sau gasirea unor meseriasi care nu stiu la ce se expun si sa faca lucrarea pe bani putini(dar nu stati prin apropire cand se lucreaza). Respecte

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cum a fost realizat acoperisul. Nu se poate spune decit la fata locului. Am vazut placi de azbociment prinse in cuie, in holzsuruburi, sau pe pat de ciment. Ideal ar fi sa fie prinse in holtzsuruburi (desi aceasta modalitate e intilnita mai rar), caci asa se scot holzsuruburile si placile se dau jos usor. Iar daca e pe pat de ciment, atunci se pot indeparta numai prin spargere. Iar atunci e dupa cum ti-a zis si LIN2010, nu e o chestie chiar asa de simpla. Iar daca vrei sa o faci cu costuri cit mai mici, te pot ajuta, pot veni cu oamenii mei sa il demontez.