| Simonasimonaaaaaaa a întrebat:

Ce plante au aceleasi proprietati si mod de crestere ca portocalul?
Ce as putea creste langa un portocal ca sa se suporte intre ei? Si sa aiba nevoie de aceeasi cantitate de apa? Astept raspunsuri! Multumesc mult!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Poti sa cresti orice, plantele nu se agaseaza una pe alta laughing nu sunt raisiste laughing desi in mod natural lupta pentru spatiu si ele.De ce sa aiba nevoie de aceiasia cantitate de apa? Nu ai apa sa pui la o planta sau care ar fi problema?

Ori tu doresti sa pui in acelasi vas,adica in vasul unde ai portocalu,vrei sa pui si alta planta? Nu se pune asa ceva,adica nu se face,nu va creste, asta daca ai pune ceva in acelasi container cu portocalu, asta din cauza ca portocalu e mare deja, banui, deci portocalu va umbri cealanata planta. Daca pui in vase separate, atunci poti pune orice planta doresti tu.

Chiar daca sa zicem ai avea 2 plante portocalu si inca alta,lamai,sau un alt citric,si ar avea aceiasi talie, tot nu ar creste bine in acelasi vas, le trebuie un anume spatiu, atat ca si lumina, cat si ca sol, ca pamant unde ei cresc.