| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Nu știți daca la noi în tara rezista/creste/ e potrivit la clima noastră sa sădesc un măslin în curte? Și de design dar și sa aibă rod (măsline pentru saramura) nu neapărat sa ma apuc de făcut ulei...ca probabil ai nevoie de cantități industriale de măsline, ci doar măslinele în sine. Știe cineva? Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Maslinu nu are cine stie ce design, iar la noi, la primul inghet s-a dus pe copca.
Vad unia cresc maslini si vind, eu nu am vazut, auzit macar maslin afara cultivat in RO.

Daca tu ai vazut, daca prin zona ta, cresc maslini asa pe afara, atunci baga si tu o livada, vorba ta faci ulei.
Eu din ce stiu, nu cresc in RO. Se cultiva in juruul mediteranei, africa, zone cald, unde nu vin ingheturi.

Unde pui ca fructele nici nu-s bune de mincat, doar murate is bune, asa luate din pom nu vad pe ala care ar putea minca asa ceva.

Daca esti intr-o zona din sudul tarii, ai putea pe timp de iarna sa il protejezi, sa faci asa o rama din lemn sau metal sa pui folie pe ea, apoi sa acoperi acel maslin.

Dar nu stiu ce o sa faci cu radacinile, daca vine un ger de ala sanatos, sau care tine mai multe zile, il usuca.

Daca nu ai ce face, incearca, cum am spus eu nu am vazut nicaeri maslin in RO.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Maslinul nu poate creste in climatul romaniei, fiindca este foarte rece.

| Frank51 a răspuns:

Da, e o climă potrivită, însă dacă vrei să și dea roade trebuie plantat într-o zonă unde este lumină 24/7 și udat foarte mult cât timp e mic.

| pufulescu0o a răspuns:

Nu rezistă afara in clima din Romania. Poti sa il pui intr-un vas mare si il bagati in casa iarna. Cel putin asta functioneaza cu lămâiul.