| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Nu știu cum sa explic..scuze. Dacă este o casa normala din bca, aproape gata, mai trebuie doar varuita, se poate in una din camere sa se facă baie? Trebuie sparta fundația? Sau se face asa peste? Nu canalizare, ci cu o fosa. Dar ma gândesc ca trebuie ceva săpături? Sau cum se face? Dacă îmi poate da cineva o părere, nu prea ma pricep. Nu la săpături din curte unde se pune fosa, ci în camera unde vreau sa fac baie, trebuie spart?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, trebuie sa asiguri loc de scurgere pentru canalizare (si apa).
Pentru asta trebuie conduse tevile la adancime minima de 80cm in exteriorul casei (sa nu inghete), respectiv trebuie sa asiguri cadere pentru canalizarea WC si sifonul de podea, (+vana /dus). Caderea trebuie sa fie de minim 2cm la fiecare metru scurgere, pana la fosa /canlizare sradala.
Fundatia nu trebuie sparta, se poate gauri cu masina de gaurit si burghiu mare, pentru beton /piatra.
Vorbeste cu un instalator de apa /canal, pentru a rezolva la timp si bine!

5 răspunsuri:
| AdrianFoanga a răspuns:

Pai pe unde vrei sa tragi teava de apa si canalizare? Ori o treci pe sub casa si sapi adanc, ori spargi temelia sa o treci mai aproape de nivelul solului.

| dullcat a răspuns:

Da, trebuie spart.Nu ati avut un proiect la casa? E aiurea sa faceti de capul vostru, va puteti trezi cu surprize a caror reparatii vor costa destul, fata de decizia de a face de la bun inceput cu cineva specializat.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Da, se poate face în camera cea mai apropiată de locul unde va fi pusă fosa septică. Se face un canal de la fosă de adâncime 150 cm, la 100 cm lățime, până la marginea fundației unde este camera.
Iar, în cameră unde este toaletă se pune și scurgerea,, ambele aproape de peretele exterior. Apoi se montează două tuburi de evacuare: unul pentru toaletă care merge direct la fosă, iar al doilea pentru scurgere ape menajere, direct la fosă.
Realizați pe exterior două guri de vizitare pentru cele două scurgeri dacă distanța e mai mare de 4 metri. În caz contrar, doar una singură lângă casă. Iar, în baie din montarea gresiei realizați panta pentru scurgerea apei către canalizare.

| relian a răspuns:

Da ce casa este aia, de tigani, sau de romani de aia, oameni fara cap laughing
Cind faci o fundatie, primul lucru inainte sa torni beton, se trage canalizarea si apa, se duce acolo unde este nevoie, dupa se toarna fundatie, asta daca ai placa de beton jos ca podea.

Nu torni fundatie, dupa te apuci sa spargi, dar nu-i nimic de mirare la romani, se pare ca e asa ca o regula acolo.

Trebuie spart betonul in interior si sapat in jos, apoi sapi si afara, facut sant, asa duci teava principala de afara pana in interior sub acea fundatie.

Apoi trebuie sa tai betonul de l; a chiuveta, cada, dus, veceu, sa duci tevi de scurgere spre acea teava principala.

De afara te duci apoi unde pui tu fosa aia ce spui.

Asa e cand nu ai cap, acu mai platesti iar bani sa spargi, apoi sa repari, cum am zis ca la neoameni.

Nu ai cum sa nu tai, sa dai doar gaura nu ai cum conecta, mai ales la baie unde ai si chiuveta si dus si veceu, de la fiecare trebuie sa pleci cu teava de scurgere spre teava principala.

Trebuie sa spargi destul de mult, cel putin la dus, sau cada ce pui tu, pentru ca trebuie pus sifon.La chiuveta se pune sifion sus sub ea, la veceu nu se pune.

Dar oricum iesi cu teava principala intr-un loc, apoi de la fiecare duci teava, deci trebuie sa tai destul de mult.

regis
| regis a răspuns:

Se sapa doar santuri in pardoseala in care sa incapa teava de scurgere, cu ramificatiile ei si se strapunge fundatia la fel, cat sa treaca o teava, de obicei de 110 mm.
Teava de scurgere nu ingheata niciodata, iar panta ideala nu e de 2 cm la metru ci doar de 0.6-1 cm, altfel creste riscul de colmatare (apa trece, deseurile raman).