| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, cum sunt lipite bucățile din lemn din care este făcut un dulap?

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu lipici si suruburi

| Magie2525 explică (pentru suntserios):

Nu ai înțeles.
Eu mă refeream la pereții dulapului și la uși.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

Este vina mea că nu am fost mai clar.

| suntserios a răspuns (pentru Magie2525):

Lipici si presiune.

| sierra1 a răspuns:

Nu-s lipite ci imbinate prin dibluri, nuturi și șuruburi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de material si de solutia aleasa.
Lemnul masiv poate fi imbinat dupa ce se modeleaza zonele de contact cu niste freze speciale, rezultatul fiind asta: https://i.pinimg.com/736x/dc/fe/02/dcfe02aad1c045593fe9047f1e2b82b5.jpg
https://blog.mathaus.ro/......jpeg-2.jpg

De asemenea, se folosesc si cuiele de lemn: https://img.kwcdn.com/......goods.jpeg imageMogr2/auto-orient%7CimageView2/2/w/800/q/70/format/webp
https://blog.mathaus.ro/......p-jpeg.jpg
Astea ar fi cele mai bune metode, in tamplaria clasica, migaloasa.

Tamplaria mai ieftina foloseste placi/placaje din resturi de lemn presate, laminate si asa mai departe, la care imbinarile sunt de obicei ceva mai slabe, folosindu-se de holsuruburi sau acele cuie de lemn de mai sus. Cea mai slaba tamplarie ar fi cea de PAL, dupa parerea mea, adica din rumegus presat. Si tocmai la imbinare se strica, pentru ca de obicei se prind placile in cateva holsuruburi pe capete (de exemplu un raft ar putea fi prins in 4 holsuruburi din laterale), rumegusul din jurul acelor holsuruburi se dizloca usor-usor din placaj, iar holsurubul ramane in gol, nu mai are in ce sa stea infiletat.

| Magie2525 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La fel se fac și ușile din lemn, nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Magie2525):

Usile se fac cu imbinari de obicei, fara nici un cui, la partea de usa.
Doar la toc si la balamale se folosesc cuie de metal.
In imbinarile usii mi se pare ca se mai baga aracet, ca sa nu se slabeasca.

| Magie2525 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pentru construirea ușilor dulapului se folosesc cuie de lemn, nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Magie2525):

Nu cred, nu ai unde sa pui acele cuie pentru niste usi. Daca se fac din PAL, usile sunt doar niste placi de PAL cu margine frumoasa (banda lipita) si doua balamale.

| Magie2525 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pal înseamnă rumeguș presat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Magie2525):

Da.

| minrest a răspuns:

Concentreaza-te un pic, te rog. Partile dulapului sunt prinse in suruburi si holtzsuruburi speciale pentru mobila, si mai sunt si, cateodata, lipite cu adezivi speciali pentru mobila. Din aceste doua tipuri de prindere, esentiala este prinderea in suruburi. Adica, orice dulap care ar fi doar lipit s-ar desface. Astfel, de la nici un dulap nu lipseste priderea in suruburi, dar foarte multe dulapuri nu au nici un adeziv.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Nu ai scris și despre cuiele din lemn care sunt folosite la facerea ușilor și pereților dulapului. Ele sunt puse în interiorul lor.

| Magie2525 explică (pentru Magie2525):

În interiorul ușilor și pereților.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Acelea se numesc cepuri, nu imi dau seama cum de ti s-au parut cuie. Nu am scris despre foarte multe lucruri legate de imbinarea pieselor componente ale mobilei. Am scris ce este esential pentru a intelege rolul imbinarii prin incleiere si al imbinarii cu suruburi si holtzsuruburi. Cepurile apartin imbinarii prin incleiere, care ti-am explicat ca este insuficienta. Nu degeaba te-am rugat sa te concentrezi. Subiectul nu este simplu pentru o persoana care nu stie inca nimic despre asta.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Nu am găsit, în dex, cuvântul " cep " cu sensul ăsta.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Cepurilor nu li se mai spune și dibluri?
" Cep " nu este sinonim cu " diblu "?

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

De ce presupui, fara sa stii? Diblurile se folosesc impreuna cu suruburi sau Holtzsuruburi, de obicei pentru prinderea de perete.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Atunci de ce apare " cep " aici : " https://dexonline.ro/intrare/tiplu/117662 "?

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

In tamplarie, diblul e o piesa de de plastic sau metal care care se umfla cu un holtzsurub, iar cepul o piesa de lemn care se baga in dauri date in doua piese, si le prinde impreuna. Nu trebuie comfundate doua tipuri de prindere asa diferite. Intrarea in dex iti spune doar ca, in anumite cazuri, la diblu i se spune cep sau invers. Dex-ul nu se foloseste cum crezi tu; el ne arata formele corecte ale cuvintelor si sinonimele in general, dar nu poate explica sensul exact al tuturor sensurilor si sinonimelor. Asta o face dictionarul enciclopedic. totusi, si dictionarul enciclopedic e limitat de spatiu, nu are cum sa prinda totul, nu te opreste nimeni sa stii mai mult.

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

E vorba de substantivul tiplu, cuvant rar folosit, care inseamna diblu, dar si cep. Nu stii sa citesti? Nu spune ca diblu si cep sunt acelasi lucru, spune ca exista un termen, tiplu, care poate fi folosit pentru cep. dar si pentru diblu.