| Off_Cosmin_1978 a întrebat:

Bună ziua, am cumparat recent o casă, contorul electric este pe stalp in curtea unui vecin.Cum pot muta la limita proprietății pe banii lor? Eu sunt obligat sa depind de programul vecinului de fiecare data.

5 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Pe banii cui se face treaba asta e discutabil, cine a pus contorul la vecin, Electrica, fostul proprietar sau cine?
Daca e Electrica (cel mai probabil), vorbesti cu ei sa puna un contror smart care poate fi citit de la distanta sau sa il mute la tine, daca vor accepta motivatia ta platesc ei, daca nu, platesti tu.

Daca fostul proprietar a avut intelegere cu vecinul, sau cu Electrica (i-au zis ca-i fac bransamentul mai ieftin daca il racordeaza la contorul ala), atunci: daca ti-a spus la cumparare si stiai ce cumperi, platesti tu, daca nu stiai si n-a comunicat pana la incheierea vanzarii, plateste el, dar mai mult ca sigur v-a trebui sa-l dai in judecata ca un bransament nou e 2-4000EUR si nu lasa oamenii din mana asa usor banii astia.

Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa mergi la furnizor (Electrica?) si sa inchei cu ei un contract de furnizare (pe baza contractului de vanzare-cumparare a ccasei).
Cu aceea ocazie, poti cere ca, contorul sa fie mutat la propritatea ta.

| relian a răspuns:

Simplu, cauti pe un electrician care lucreaza la electrica sau ce este acolo la tine, vine ala fara sa stie nimeni iti muta contorul linga casa ta, acolo unde ajung cablurile la tine la casa, il pune pe un perete ceva.
Trebuie doar sa il platesti, dar nu il platesti ca pe cei de la Electrica.Iti muta contorul de la acel stilp la tine pe peretele casei sau unde credeti voi ca ar fi mai bun.In locul contorului face legaturi intre cabluri, linga casa la tine taie cablurile si interpune contorul.
Atita timp cit nu schimbi contorul, poti face asa, nu se intampla nimic rau.
Cunosc oamenii care asa au facut. Unia or sa sara ca nu-i cinstit, dar nici cinstit nu este sa plateasca omu lucrari ce tin de exterior, adica tot ce tine pana la contor, este al lor, asa ca ei trebuie sa faca lucrarea moca, pentru ca omu este client, plateste electricitate.
Asa au facut si cu gazele, au pus oamenii sa plateasca lor racorduri si rahaturi cand era obligatia lor, pentru ca este in strada sau pana la contor este obligatia lor, obligatia ta este dupa contoare.

Asa ca oamenii de ce ar fi cinstiti sa cheme pe tilhari sa le dea nu stiu citi bani. Face si omu cum este mai ieftin si bun pentru el.

Tu esti obligat sa depinzi de vecin, in ce sens? Sa nu spui ca vecinu iti opreste tie curentul, sau despre ce vorbesti cu chestia asta ca depinzi de programul vecinului?

| Lubeniță38900 a răspuns:

Cu ajutorul unui electrician

regis
| regis a răspuns:

Te intelegi cu vecinul sa faca o adresa la distribuitor cum ca refuza accesul la contorul tau.
Sau reclami probleme la bransament, caderi de tensiune, miros de ars, scantei, risc de incendiu samd, pana cand distribuitorul va lua masuri de inlocuire, ocazie cu care vor muta si contorul.