| Iosif9977 a întrebat:

Bună ziua! Am în curtea din față trei pini, plantați de ai mei acum aproximativ 15 ani. Au ajuns la o înălțime de ~10 metri și sunt situați foarte aproape de casa vecinului dar și de casa mea. Știe cineva dacă și cât de agresive pot fi rădăcinile lor cu fundația și structura caselor?
Nu i-aș tăia pentru că arată superb, însă am auzit niște concepții cum că nu ar fi bine să ai pini pe lângă casă...

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pinul nu este foarte agresiv cu fundatia casei, nu se compara cu nucul, de exemplu.
Despre vecin, acesta poate raporta oriunde, nu iti va impune nimeni sa ii tai, decat bunul simt, in cazul in care vecinul este deranjat. Poate ii convine si lui umbra.
Partea cu pinii langa casa este o superstiție (putin extinsa); se zice ca acolo unde există brazi in fata casei, aceasta va ramane pustie.

| cristi202 a răspuns:

Daca pana acum nu ti-au facut probleme nici tie nici vecinului, in sensul sa fi aparut in dreptul lor deformari la casa, si/sau crapaturi, nu trebuie sa iti faci nici o grija. Tine casa sub observatie, si, daca apar probleme, atunci va trebui sa te gindesti serios la sacrificarea lor. Dar pana atunci, bucura-te de cum arata.

| Silviullet a răspuns:

Sincer nu ma pricep, dar stiu un vecin avea unul de vreo 20-30m, era la un 10m de casa vecinului. Nu a avut nici o problema, dar l-a taiat pentru ca din cauza vantului se clatina super tare. De preferat sa-l tai acum decat cand e la 30m.

| alexandru3107 a răspuns:

Din start este o problema, copacii nu trebuie sa fie plantati aproape de casa vecinului, deoarece acesta se poate duce la primarie sa raporteze ca, copacul dvs. ii intra pe partea de teren si primaria va poate da ordin sa il taiati. Nu vad exact cu ce poate afecta neaparat fundatia si structura caselor, dar ar fi bine sa taiati copacii, din clipa in care vor intra pe partea vecinului dvs.