| mariapascale a întrebat:

am o gramada de rozatoare in gradina care e brazdata in toate diectiile. cu si fara musuroaie! am investit in lampi cu incarcare solare care se spune ca produc vibratii si alunga,nici un rezultat! am bagat apa in conducte,am aprins sulf din comert,nici un rezultat imi distrug tot ce prind,de la bulbi de flori,cartofi,morcovi,leustean bătran de cătiva ani, nu mai stiu ce sa fac! sunt dezamagita, nu gasesc nici o solutie! va rog daca stiti vreo metoda sa scap de aceste animale care m-au adus la disperare si ma fac sa-mi para rau ca am dat galagia din oras pe "linistea " de la ţară! va rog mult sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| pilaf a răspuns:

Nu cartitele iti distrug recoltele, ci insecte precum radasca. Faptul ca galeriile trec pe sub radacinile plantelor este datorat faptului ca animalul sapa galerii ca sa prinda si sa manance insectele. Sfatul meu este sa lasi cartitele sa isi faca treaba, nu le omori...

Poti citi aici (https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C3%A2rti%C8%9B%C4%83) ca sa te lamuresti... Prea multa lume omoara tocmai animalul care le face bine in gradina crying

| sosostore a răspuns:

Cartite? Noi am dat la o parte pamantul de deasupra si am bagat furtunul in gaura si am lasat sa curga ceva timp.

| smart01 a răspuns:

Salut, ca sa scapi de cartite, poti folosi raticide pentru soareci si sobolani.Au aceleasi efecte si asupra cartitelor. Ratibrom e raticid tip pasta, se poate folosi foarte usor in locurile unde vezi musuroaie de cartite. http://www.verdon.ro/raticide/raticid-ratibrom-2-pasta-500gr.html