| StroieGigi a întrebat:

Buna ziua. Am parchet laminat montat continuu in dormitor, hol si alt dormitor. Intr-un dormitor mi s-au umflat cateva placi de parchet in urma unui mic incident. Cum schimb cele cateva placi?
Pot sa-l desfac doar in camera respectiva? Multumesc.

1 răspuns:
| adryang78 a răspuns:

Da, se poate desface.
Se desprinde plinta de pe perete în zona afectată, apoi începi să-l scoți foaie cu foaie. Le numerotezi pe toate, în ordinea în care le scoți, inclusiv pe cele afectate. După ce ai scos toate foile din zona cu probleme, începi să le montezi la loc, în ordine inversă, înlocuind plăcile umflate cu altele bune, bineînțeles. Mare grijă să păstrezi dimensiunile plăcilor înlocuite.