| EmilCheiaua a întrebat:

Buna ziua, am plantat in primavara cateva coarde de vita. Deja au ajuns undeva aproape de 1m. Va intreb cand le-as putea muta in gropile viitoarei bolte. Este prea devreme acum in toamna? Sa astept primavara viitoare? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vita de vie se poate muta toamna, cat si primavara, cand deja nu are frunze, dar eu prefer relocarea plantelor primavara, chiar cand mugurii vor sa se desfaca (atunci se vede deja, care a supravietuit frigului de iarna).

| relian a răspuns:

Daca vrei sa le plantezi in orice moment al anului, trebuia sa le fi pus in ghivece, sau ceva vase mai mari, gen galeata, dar trebuia individual, acum ele ar fi avut radacini mari, le poti planta si cand este f cald.
Ca sfat iti sugerez sa le platezi dupa vreo 2-3 ani de tinut in ghivece, asta daca o sa faci asa vreodata.

Daca ai pus coarde la inradacinat, trebuie obligat sa le lasi pna cad frunzele, apoi le poti planta unde doresti tu la locul definitiv.

Te sfatui sa le plantezi la toamna dupa ce cad frunzele, le scoti, le platezi la locul definitiv, ele pana sa vina frigul se vor inradacina acolo si primavara vor pleca mult mai bine, plus vezi in primavara care nu s-ar fi prins si poti sa inlocuiesti.

Plantele chair daca le cad frunzele, ele toamna au activitate, radacinel lucreaza inca pana cand vine tem f scazute. Plantarea de toamna in general este mai buna ca cea din primavara din mai multe motive, printre care si ce am spus mai sus cu inradacinarea, plus ca toamna mai ploua, iarna mai ninge sau ploua, au apa, comparativ cu primavara dupa care vine caldura, poate sa ploua poate sa nu, deci ai o inradacinare mai slaba primavara, comparativ cu toamna.
Ce era pana acum ceva ani in urma dezavantaj la plantarea toamna? In caz ca vin geruri foarte puternice dealde minus 20 de grade mai multe zile si este fara zapada plantele poti fi afectate.

Dar avand in vedere ca clima in Ro sa cam schimbat si ierniele alea f gerose nu mai sunt, este f bine sa plantezi toamna.

Niciodata nu plantezi o planta la locul definitiv daca are frunze, deci in vegetatie si nu are pamint pe radacini.

Doar plantele la ghivece se pot planta in orice anotimp sau luna a anului.
Cele cu radacinile fara pamint se planteaza obligatoriu cand nu au frunzel toamna sau primavara, asa cum este cazul la tine.

Cam astea ar fi informatiile mai corecte.De asemenea cand plantezi, ca e toamna, primavara, sau vara la cele din ghivece se uda, uzi acele plante, apoi le uzi si daca nu ploua, asa o perioada pana ele se inradacineaza destul de bine.

| Cipi1212 a răspuns:

Așteaptă primăvara. Nu stii cum va fi iarna.

| EmilCheiaua explică:

Intrebam daca s-au format radacini indeajuns sa nu le omor mutandu-le. Poate trebuie sa astept sa se formeze ceva radacini mai stufoase, nu 3 mustati ..........nu stiu intreb si eu.