| RaduAdi a întrebat:

Buna ziua am și eu podul la casa pe următoarele dimensiuni 18 m L și 4, 70 l, vreau sa podescesc cu scândură. Vreau sa știu și eu câtă scândură intra și câți metri pătrați vin? Menționez că am căpriori din 60 in 60.
Având în vedere ca scândură o vreau de :
- 2, 40L
- 10 sau 20 l
- 2, 5 h.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cheamă un meșter.

| adryang78 a răspuns:

Ai 84,6 metri pătrați. Rotund, 85.
Dacă folosești scânduri de 2, 4 lungime, ai nevoie de 8 bucăți pe lungime. Pe lățime, la o scândură de 20cm, ai nevoie de 24 de bucăți.
Deci per total 8x24 = 192 de bucăți. Am rotunjit în sus, fiindcă trebuie să iei în calcul și pierderile, acolo unde tai, sau mai găsești câte o scândură prost ieșită din gater etc. Ca să ai un plus de siguranță, 195 de bucăți.

| relian a răspuns:

De ce nu folosesti placi OSB? Este mai bun si se lucreaza mult mai reede decat scinduri. Imediat si pui placile alea, nu-ti ia decat cateva ore.
Peste prinzi rigips si ai terminat lucrarea, Deasupra in pod, pui saltele de vata, ala esti laughing
Stiu ca OSB asta e mai scump ca scindura in RO, dar e ceva logic si normal in RO sa fie asa, adica invers laughing OSB asta de regula trebuie sa fie mult mai ieftin ca scinduram dar se pare ca romanii nu au ce face cu lemnul si de aia pretul este f mic.Dar OSB ca e facut din resturi e mai scump, exact cum zic ca la neoameni laughing asa se procedeaza in RO.

| eliancodrut a răspuns:

In primul rand nu-l asculta pe relian, deoarece pui pod (nu podesti, ca poditul se refera la dusumea) la o casa, nu la o magazie.
In al doilea rand scandura trebuie sa fie uscata foarte bine. De aceea nu cred ca o sa gasesti scandura taiata la 2, 4 m. Trebuie sa iei in calcul ca scandurile se taie la 2, 2, 5, 3, 4 metrii. Poate si la 5 sau 6.
Trebuie sa tii cont si de faptul ca scandurele nu sunt retezate perrpendicular la capete.
Iti recomand scandura de 10 cm latime, iei scanduri de 5 m si le tai in doua, daca le vrei de 2, 4m, desi mai bine ar fi sa fie de 4, 70, pfiind mai bine fixate.
Iti trebuie 180 buc scandura de 5 m lungime. Deci 2, 25 metrii cubi de scandura.