| liviunm a întrebat:

are ceva daca am scos de la o masina de spalat filtru de deparazitare ca mi s-a ars si am pus-o pe direct?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te referi la filtrul de deparazitare de pe reteaua de alimentare (220Vca), atunci poate functiona si direct, dar masina poate introduce paraziti pe retea si sa perturbe alte aparate electronice (de exemplu: bazait in unele difuzoare).

Totusi, e greu de crezut sa se arda acel filtru, care este facut din 1-2 bobine si 2-3 condensatoare.
Probabil careva condensator a facut scurtcircuit, dar se poate schimba sau doar elimina, filtrul ramanand in continuare in circuit efectuandu-si rolul (macar partial).

| Both_Lucas_1993 a răspuns:

Nu,dar daca ai bacteri mai puternice pe haine masina nu le va scoate asa bine.In reste este la fel.w

| Bula a răspuns (pentru Both_Lucas_1993):

Filtrul de deparazitare dintr-o masina de spalat nu se foloseste pentru omorarea bacteriilor sau purecilor din haine! tongue laughing
rolling on the floor