| Aztida a întrebat:

Bună ziua. Aș vrea să recuperez căldura de lângă o sobă de teracotă și să montez niște calorifere de aluminiu lângă ea iar cu o pompa de circulare să o trimit în pardoseală astfel căldura să ajungă și în restul casei unde nu sunt sobe.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu va fi prea eficienta treaba, cheltui banii degeaba. Mai bine recladesti soba incluzand o serpentina (ma rog, un focar metalic) cu care sa incalzesti 3-4 calorifere.

| relian a răspuns:

In soba aia, trebuia sa fi pus o serpentina, un calorifer de ala special construit pentru asa ceva, apoi de acolo duceai tevi si calorifere in toata casa.

Sa preiei tu caldura de linga soba laughing glumesti cred.

Iti dau eu alta idee.Treci prin soba aia un burlan, stiu si eu de vreo 10 inc in diamentru, daca ai gasi unu din inox, dar merge si zincat, astfel incit focul sa incalzeasca acel burlan.
Mai departe duci burlane de tabla zincata prin camere, mergi asa pe la colturi, treci in alta camera si tot asa. Eventual le poti si masca cu profil si rigips

In fiecare camera tai burlanu ala, faci ca o fereastra in el si pui ceva gratare, asa cum is cele de la masina de al aerul condionat, dar mari, ti-am spus de masina sa ai idee.

Undeva dupa soba, sau inainte de soba, burlanu intra in teracota printr-o parte iese prin alta.
Deci in ce parte vrei tu, montezi un ventilator in acel burlan, ar fi de preferat sa il montezi sa sufle spre soba, apoi aerul sa iasa, zic sa nul montezi la iesire din soba ca va veni la el aer f cald si nu-i bun asa.

Pui un termostat la acel ventilator, sa plece stiu si eu la ce tem vrei tu si cam aia e.

Ce pardoseala ce desene animate laughing alea erau sisteme ce le foloseau aia pe timpul imperiului roman, aia aveau atunci.
Incalzirea in pardoseala este o magarie in ziua de azi, bani irositi.

| Aztida explică (pentru relian):

Încălzirea în pardoseală funcționează acum cu o centrală trifazică dar curentul a înnebunit la bani în ultimul timp. Am zis să ajut sistemul astfel. De sunt bani irosiți la încălzirea în pardoseală? Dacă bagi o temperatură peste 50 de grade atunci apar probleme la ea. Plus căldura se simte altfel în casa încălzită așa. Placa se răcește mai greu decât caloriferele de metal devenind o teracotă în podea.

| relian a răspuns (pentru Aztida):

Asta e parerea mea cu incalzirea asta.Cum am spus o foloseau oamenii in vechime ca asa stiau aia pe atunci sa faca.
In ziua de azi ceva f simplu e cel mai bun.Decit sa bagi bani in pardoseli si alte desene animate, puneti panouri solare si faci caldura si tot cu curent electric, mai simplu de atit nu cred ca este.

Si te simti cel mai minunat laughing caldura ca electricitatea nu da nimeni nici lemnele.Ma refer ai curent, bagi radiatoare, simti caldura ca si cum ai sta la soare iarna.
Unde pui, alea consuma putina electricitate, cu ceva panouri sigur faci fata.
Elimini orice calorifer, orice alte chestii complicate.Pui un radiator gen tablou pe perete, nu-ti ocupa nici spatiu si aia e tot.
Poti face ce temp doresti tu in fiecare camera.
Asta e viitorul nu pardoseala nu povesti.Curentul electric este viitoru, nu lene, nu gaze.

Răspuns utilizator avertizat
| IonuțGodja57 a răspuns:

Nu cred că o să meargă nu o sa se încălzească apa prea repede in calorifere...