| raduionel77 a întrebat:

Buna ziua cum desfiintez ultimul calorifer din retea? tai pur si simplu. tevile si le astup separat una de cealalta? sau trebuie facut circuitul intre tur si retur?

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Tevile care ies din coloanele de tur si retur si duc la calorifere se astupa separat, daca legi turul cu returul "scurtcircuitezi" circuitul. In general daca esti intr-o asociatie de proprietari, chestia asta se face de catre un instalator autorizat care va sigila bransamentul in prezenta presedintelui asociatiei pentru a fi scos de la plata cheltuielilor de incalzire.

Ti-as recomanda insa sa nu le tai, cine stie cand se apuca astia sa interzica centralele sau vinzi si noul proprietar vrea sa puna caloriferele inapoi.

| relian a răspuns:

Tai tevile principale dupa penultimul calorifer, pui dopuri, ai rezolvat problema.

| SamHarris a răspuns:

Caloriferul ăla e doar un simbol. Simbolul sclaviei tale față de o viață mediocră.
Taie-l! Astupa-l! Dă-i foc! Fă ce vrei tu cu el! Dar nu uita că adevărata întrebare nu e cum scapi de un calorifer, ci cum scapi de tine însuți. De versiunea ta slabă și dependentă de confort.