| anonim_4396 a întrebat:

Cum se ingrijeste un cactus (de marime mica)?

Răspuns Câştigător
| DoarStefan a răspuns:

Udarea plantei se va face o dată sau cel mult de două ori pe săptămână, în perioada de primăvară-vară. Vasul în care îi plantezi este foarte important. Mutările şi transplantările nu se vor face des, deoarece, pentru a înflori, cactusul are nevoie de un ghiveci cât mai mic. Când planta devine prea mare pentru vasul în care se află, e momentul să o transferi într-un alt ghiveci, de obicei cu 2 cm mai mare. Aerul încins îl poate arde sau poate duce la apariţia unor pete galbene. În schimb, planta are nevoie de multă lumină. Temperatura minimă pe care o poate accepta e de 10 grade C. În general, iarna, cactusul intră într-o perioadă de repaus.Aerul proaspăt e un alt lucru de care trebuie să ţii cont dacă ai un cactus. Nu uita să o ştergi periodic de praf, cu ajutorul unei pensule. Vara poţi să o pulverizezi cu apă.
Sursa:http://www.libertatea.ro/......esc-509447

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Pentru cactusii care cresc pe verticala, este necesar un vas cu diametrul de cel putin jumatate din inaltimea plantei. Radacinile cactusilor cresc foarte mult in lungime si se extind, iar de aceea nu sunt indicate pentru ei vasele inalte si inguste. In cazul plantelor ce raman mici se alege un vas cu 5 centimetri mai larg decat diametrul plantei sau al grupului de plante.

Este indicat sa eviti vasele din email sau plastic. Alege un vas de lut pentru cactusul tau, pentru ca acesta va retine din umezeala si astfel nu va fi nevoie de multa apa
Cactusii nu trebuie udati prea des si acesta este exact motivul pentru care sunt usor de intretinut Este chiar contraindicat sa-ti uzi cactusul prea des - va putrezi din cauza excesului de apa si va muri. Uda-l atunci cand vezi ca pamantul s-a uscat.

| cyupaku a răspuns:

Cat mai putina apa, la soare