| ErisaMaria a întrebat:

Bună ziua! Dacă ar fi cineva care m-ar putea ajuta cu niște sfaturi în legătură cu următoarea problemă aș fi foarte recunoscătoare.
Deci am comis-o de data asta. Am încercat să curat gheața din congelator cu un cutit ceea ce știu că a fost o mare greșeală. În încercarea asta am înțepat congelatorul( unui frigider cu o singura usă marca Heinner) și a ieșit putin freon din el iar ca să îl astup am acoperit gaura cu gheața(nu cred că a fost o idee bună dar mă panicasem și a parut că a funcționat) la care am văzut ca a încetat să mai iasă. Acum nu știu cum ar trebui să procedez. Pot să astup gaura cu un material care o să țină sau trebuie schimbat congelatorul? Vă mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Freonul deja s-a dus. El este sub presiune. Cheama un frigotehnist sa-l repare.
Trebuia sa-ti dai seama ca faci o greseala inainte nu după.

| sierra1 a răspuns:

Sună un meșter, ți-l reincarcă după ce astupă orificiul

Răspuns utilizator avertizat
| adryang78 a răspuns:

Nu trebuie schimbat. Un frigotehnist poate rezolva problema, se astupă gaura și, eventual, completat circuitul cu freon, dacă a scăpat prea mult.

Răspuns utilizator avertizat