| baga a întrebat:

Buna ziua
Doresc la plantez leylandii
Problema este ca exact sub locul unde doresc sa ii plantez este țeava de apa, care și aceasta ma rândul ei are imbinaturi.
Ea se afla la o adâncime de aproximativ 60 cm.
Întrebarea mea este:
Pot avea probleme din cauza rădăcinilor? Ar putea sa-mi fie afectată țeava de apa?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, radacinile vor presa in timp teava, ducand la deformarea, strangularea sau spargerea ei.

| relian a răspuns:

Adica vrei sa plantezi un chiparos, dar ai bagat-o pe aia in ceata cu Leylandii laughing ce o sa faca sa nu primesti mai nici un raspuns.
Citi oamenii ar stii cei aia leylandii ce tu spui pe aici?

Cind bagi intrebari genul asta, formuleaza in genul asta:
Vreau sa plantez un copac conifer, intr-un loc pe unde is ingriopate si ceva conducte de apa.O sa afecteze radacinel acestui confer conductele sau nu?

Vezi ce simplu este si pe intelesul oricui? Lelandii, cei aia? Pe paroiu ca nici tu habar nu aveai inainte sa cumperi acest conifer, habar nu ai in general despre arbori, dar probabil ai vut sa te dai mare, sau habar nu am cei in capu tau cand bagi balaria asta de intrebare laughing

Coniferele nu au radacini care sa afecteze in general mai nimic, nici nu ridica asfaltu, nici betonul, nu are cum afecta acele conducte ce spui tu.
Ce poate afecta is canalizarile, daca ai canalizare cu imbinaturi si nu lipite, atunci radacinile lor f subtiri pot intra in acele imbinaturi, asa cum se fac canalizarile in RO cu imbinari, tevi cu garnituri.
Daca umezeste acolo cit si f putin, radacinile vor patrunde pe acolo in canalizare.
In rest la coinductele cu apa nu are ce stricaciuni sa le faca, asa ca stai linistit plateaza copacul ala ca nu-ti va detiriora tie teava de apa.

Ce problema ar putea da in timp? Avind in vedere ca acolo teava este imbinata, asta tu stii cum anume, imbinata prin coliere, sau prin sudura, daca acolo teava va scapa apa, atunci o sa fie problema, pentru ca nu o sa ai cum repara, va trebuie sa scoti pomu sal muti, sa poti repara teava, doar in cazul in care ar aparea acolo la acele imbinaturi ceva probleme.

Dar copacu nu iti afecteaza el direct teava aia.