| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Bună ziua!
Locuiesc la țară, într-o zonă în care nu dispunem (încă) de canalizare, dar într-o gospodărie destul de mare în care am hotărât că aș avea loc să pun o fosă septică sau să-mi construiesc o nouă hazna mai mare (cea pe care o am a devenit neconformă și este mică). Familia este constituită din 4-5 persoane.
Întrebarea mea la voi ar fi ce considerați că ar fi mai bun? Fosă septică gata cumpărată sau făcută din bazine din acelea de 1000 litri, ori fosă (clasica hazna) din beton, turnată pe loc?
Vă rog, dacă se poate, niște sfaturi pertinente și cu argumente.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Mai bun ar fi sa cumperi una facuta, e mai buna, este mai bine facuta decat ai putea tu sa faci.Asta daca nu vrei sa poluiezi apele freatice.
Dar chiar daca iei una de la magazin sau de la cei care fac asa ceva, tot trebuie sa mai faci si alteceva, ori sa angajezi pe careva sa tio instaleze, sa instaleze si sistemul de drenare al apei ce va iesi din acea fosa.

Eu ce stiu, ce am vazut is 2 tipuri de fose

1- Se foloseste o pompa care va scoate apa din compartimentul unde apa sa limpezit si o duce undeva, la un canal, la aspersoare, eventual poti uda cu acea apa o suprafata cu iarba.
2- Se folosesc un sistem de tevi din PVC conectate la ultimul compartiment, sistemul ala de tevi is ceva gen antena, daca intelegi ce spun, adica tevi de PVC gaurite de stiu si eu 1 inch sau si mai mari ca diametru, asezate in pamint la anumite distanta unele de altele.
Aceasta antena sau sistem de tevi, prea acea apa limpede si o duce in zona aia in pamint, adica pamintul o absoarbe.

Ambele metode is bune, de chemat sa golesti fosa, o faci cine stie la citi ani, poate la zece ani, sau mai mult, fctie de cit de mare este acea fosa.

Dar tu te poti duce la magazine sau la firmerle care vind asa ceva, le spui ca esti interesat de o fosa, aia or sa te intrebe cate persoane sunt, atunci o sa iti recomande ei o marime de fosa.

Nu trebuie neaparat sa cumperi, dar poti afla aceste informatii de la ei, plus intrebi si despre ce am spus eu mai sus, sistemul ala cu pompa sau cel cu tevi ingropate, vezi ce spun aia acolo, poate or mai fi si alte sisteme, desi nu prea vad care ar mai fi.

In felul asta afli si un pret.
Ce spui tu de groapa turnata, alea nici nu-s legale, pentru ca poluiaza apele freatice, voi lasati acea groapa fara fund de beton, toata mizeria se duce in apa freatica, deci legal nu-i, ca se practica, asta e alta poveste, statul roman se opcupa cu tiharii, nu are el timp sa ajute populatia sau sa veririce daca oamenii fac ceva cum trebuie.

Asa ca fiecare face ce poate si cum poate. Legal este sa pui o fosa aprobata, verificata.
Poti cauta pe net si gasesti si modele, cum is facute, gasesti ce am spus eu mai sus sistemele alea 2 cu poimpa si cu tevi PVC, poti sa faci si tu, asta daca te pricepi, doar sa ai timpo,. sa te informezi, apoi sa si faci fosa si restul.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un IBC de 1000 il gasesti la 250 de ron pe olx. Clar la pret e imbatabil. Urmeaza betonul si in final fosa gata facuta. Eu as face insa din beton, cu trei compartimente, ultimul il poti goli oricand cu o pompa de ape murdare.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de ce anume iti permiti sa faci sau sa cumperi. Vezi ce este mai ieftin.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde de multe, cat de des esti dispus sa chemi vidanja, cat esti dispus sa investesti, etc. Eu as opta pentru o fosa septica betonata, mare, dar aici iar depinde de spatiu disponibil, costuri si mai ales cat de bine o izolezi. cel mai ieftin ar fi sa pui una gata cumparata, asta inseamna groapa si ai o oarecare certitudine ca nu afcetezi terenul din jur.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru RaduRobertRO):

Păi ținând cont că aș putea folosi bacterii care să descompună materia din prima cameră, cât de des aș putea s-o chem? În permanență suntem două persoane și în câteva cazuri, 4-5.
Nu vreau să investesc o sumă prea mare, de asta am întrebat ce-ar fi mai convenabil.
Slavă Domnului, de spațiu dispun din belșug, vecini nu am (vin destul de rar acasă ei).
Aș putea s-o amplasez, dacă e cazul de una gata cumpărată, în grădina cu pomi care îmi permite, ca și spațiu să o drenez pe o lungime considerabilă.
Nu știu care ar fi mai costisitoare: cea gata făcută sau cea turnată de mine, deși tind să cred că că cea turnată ar fi mai scumpă.
Trăgeam speranță că poate găsesc pe cineva care a făcut vreuna și care putea să mă ajute cu un sfat în privința necesarului de materiale.

| teclado a răspuns:

Daca vrei sa se micsoreze volumul fecalelor din haznaua clasica wc din ala cu groapa in pamant
daca vrei sa se biodegradeze repede
ia un pachet din ala de 200 grame de drojdie de bere
sau daca vrei sa se buiodegradeze si mai repede pune 400 grame
adica o investitie de 20 lei
si gata bacteriile din aceasta drojdie de bere vor manca tot ce este acolo intr-o saptaana
si vei vedea ca a scazut volumul la un sfert

AM UITAT SA ZIC TREBUIE MARUNTITA SFARAMANTA SI ARUNCATA ASA PESTE TOT NU DOAR INTR-UN SINGUR LOC