| paul198819 a întrebat:

Bună ziua, puteți să-mi spuneți câți saci îmi trebuie de sapa pentru o bucătărie 3/3 grosime 4? Mulțumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de 0, 36mc sapa.
Imparti acest volum cu volumul unui sac si primesti numarul (de saci necesari).

| NLS a răspuns:

Sapa autonivelanta?
Trebuie sa tii cont de inclinatie/denivelarile pardoselii actuale, nu ajunge sa aproximezi o grosime de 4 (presupun ca te referi la mm), pana nu ai masurat denivelarile in 5-6 puncte, de preferinta cu o nivela laser, sau prin metode clasice.

Pe sac, la fiecare producator in parte,
se specifica volumul/ m2/ 1mm grosime,
pe care il obtii din respectivul sac.

Exemplu:
https://www.hornbach.ro/......g/8500600/

Sacii contin de regula 25kg pulbere.
Aceasta cantitate se amesteca cu 5, 5-6, 5l apa,
dar, facand abstractie de apa, se specifica pe sac ca e nevoie de aproximativ 1, 5kg de pulbere pentru fiecare metru patrat de sapa, de 1mm grosime.
Pentru exactitate, acesti #1, 5kg# ii citesti pe sac, s-ar putea sa difere de la un producator la altul.
Volumul unei sape de 1mm pentru camera ta este:
3m x 3m x 0. 001m =0.009 m3 (daca pardoseala actuala ar fi perfect plana si dreapta, fara DENIVELARI semnificative)
Volumul care se poate obtine dintr-un sac ce are specificatiile de mai sus (1, 5kg pe 1mm grosime pe 1 m2 ) este:

1m *1m * 0. 001m * 16.66 = 0.016 m3
( 25/ 1.5 = 16.66 )
Apoi imparti volumul obtinut la primul calcul, la volumul obtinut dintr-un sac:
0.009 / 0.016 = 0. 5625 saci
Pentru ca se pierde apa, (si pentru ca sigur ai denivelari) poti rotunji la 1 sac.
Asta inseamna ca pentru o sapa de 1mm in respectiva camera, ai nevoie de 1 sac.
(Oricand lucrezi cu betoane si sape, in constructii se calculeaza o marja de eroare de 20%, nu e recomandat sa cumperi exact.)

Pentru 4mm, ai nevoie de 4 saci.
Pentru 5mm, de 5 saci. etc

DACA denivelarile sunt mari, aproximarea 3m x 3m x 0. 001m =0.009 m3 pentru 1mm grosime
(sau 0.36 m3 pentru grosime de 4mm, cum spune Bula) este total gresita, NU se poate calcula astfel.

Trebuie sa masori denivelarile in mai multe puncte, raportandu-te la un nivel 0, fix.

Apoi sa faci volumul, pe fiecare dintre zonele respective.
E mai complicat, daca nu stii geometrie elementara.

| darrio2007 a răspuns (pentru NLS):

Dacă spune si grosimea, cum crezi că se poate discuta de șapă autonivelantă?