| GabbyLupu a întrebat:

Bună ziua! Știe cineva la o pompă submersibila îmi vine în șuturi îmi bagă apă în vasul de expansiune și când se golește bag iar și atunci vine și șutul de apă. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Posibil lovitură de berbec.

| mihai69 a răspuns:

Definește "șutul de apă".

| GabbyLupu explică (pentru mihai69):

Vine normal și după un pic mai cu presiune dar bagă mereu în vas de expansiune apă adică golește bagă iar

| mihai69 a răspuns (pentru GabbyLupu):

Așa a făcut mereu? În principiu, cam așa ar trebui să meargă. Adică să curgă apa din vasul de expansiune, iar când presostatul simte că a scăzut presiunea din instalație, pornește pompa. Atunci o să ai în instalație presiunea maximă dată direct de pompă.
Dacă totuși pompa se oprește intermitent deși ai un robinet deschis pentru un timp mai lung, ar trebui să verifici presostatul.

| GabbyLupu explică (pentru mihai69):

Nu a făcut mereu de când a schimbat pompa. Presostatul e bun. Nu ar fi chiar așa deranjat numai ca apa cald vine mai rece mai și normală pentru ca vine în șut când se golește vasul

| Diana4you97 a răspuns:

Verificați presiune din vasul de expansiune. Să fie măcar 1 bar.