| Flory68 a întrebat:

Bună ziua. Vreau să cumpăr folie de protecție solară și se vinde la metru liniar. Problema este că nu știu cum se măsoară metrul linuar adică cum măsor să știu cât cumpăr. Vă mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Adica acea folie vine in rola de o anume latime. Tu trebuie sa masori latimea unde doresti sa o folosesti, folia trebuie sa fie nitel mai lata. Apoi masori si lungimea si cumperi folie la metru, dar care are o anume latime.

Exemplu, ai o fereastra da? Fereastra este ca un dreptunghi de regula.Are o latime si o lungime.Cam despre asta este vorba, trebuie sa stii latimea, pentru ca folia asta nu se poate pune inadita, trebuie sa fie lata cit tot geamul unde o pui si lunga la fel.

Ca urmare masori latimea, apoi masori cate geamuri ai, masori lungimile lor, le aduni si apoi stii cita folie sa cumperi, la metru cum zici.

Aia e tot, nu stiu daca pricepi ceva din ce am spus laughing

Mai simplu, mergi la magazin si o sa stie aia ce sa iti dea, ori ce sa te intrebe, eventual iti arata acolo la o fereastra sa intelegi mai bine.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai lipsit la scoala, geometria elementara? :O

| Flory68 explică (pentru Bula):

Nu ești interesant dacă jignești fără sa cunoști persoana. După cum vorbești tu ai lipsit de la școală

| Dragobeta a răspuns:

"Problema este că nu știu cum se măsoară metrul linuar"
O, doamne, voi sunteti sia care ii faceti analfabeti si inculti pe bunicii vostri?
Fizica din scoala ti-a spus ce este si cat este un metru.

| Flory68 explică (pentru Dragobeta):

Se întâmplă la oricine cand se grabeste sa greșească. Ca in mesajul tău ""voi sunteți SIA? care îi faceți analfabeti si inculti pe bunicii vostri. Cam esti in aceeasi oală cu mine

| Dragobeta a răspuns (pentru Flory68):

Mai draga, e diferenta uriasa. Eu am bagat degetul alaturi. Tu in schimb, nu stii ce este un metru si cum se foloseste. Daca era metru patrat? Iti prindeai toate cele 4 urechi.

| Flory68 explică (pentru Dragobeta):

TPU este un site unde se pun întrebări și dacă vrea cineva să răspundă e bine dar văd că îți place să judeci și să critici omul fără să îl cunoști. La luat la mișto nu te intrece nimeni dacă vrei sa răspunzi bine dacă nu multă sănătate

| adriantraian a răspuns:

Metru liniar=lungime.
Tu probabil ai nevoie pentru o suprafata anume. Suprafata o afli inmultind lungimea cu latimea. E important sa stii care este latimea foliei pentru a afla care este lungimea(metri liniari) de care ai nevoie.