| Xenia29 a întrebat:

Buna ziua!
Vreau sa realizez un gard de tabla, cu 3 randuri orizontale de tevi.
Se poate sa nu fie nevoie sa le sudez de stalpi sau pot sa ii prind in suburi cu piulita?
Gasesc foarte greu sudori, iar singurul pe care l-am gasit mi-a facut o jenă de lucrare la un alt gard, la imbinarea tevilor zici ca e cate un pumn de metal topit, arata groaznic!
Ma gandeam la varianta cu gaurit teava apoi suruburi cu piulita, strans bine...
Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Asa se procedeaza in general, tabla se prinde de riglele orizontale cu suruburi.
Eu as folosi autofiletante pentru profil metalic, daca grosimea peretelui tevilor e mai mare de 3mm.

https://www.dedeman.ro/......nte/c/3188

Altfel, mai bine suruburi clasice cu piulita.

| Xenia29 explică (pentru NLS):

Da, tabla o prinzi cu autoforante. Eu ma refer la tevile care vin pe orizontala.
Daca se pot prinde si acelea in suruburi de stalpii verticali, ca sa nu mai fie nevoie sa caut sudor iarasi.