| PringAloe a întrebat:

Bunica mea are o gaina care face ouă urat mirositoare (ca de stricat), care poate fi cauza?

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Trebuie sa o urmărești și să vezi in ce condiții le fabrică și pe unde le scoate apoi o să îți răspunzi singur la întrebare.

Nu e ca la fabrica unde e totul din petrol chimicale și imprimante 3d

| sabin89 a răspuns:

Poate ai rămas tu de la covid cu simţul mirosului afectat. happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bunicii mei aveau peste 80 de gaini dar n-am auzit de asa ceva. Poate ca unele oua sunt lasate prea mult in cuibar si s-au clocit!

Bula
| Bula a răspuns:

Ouale acelea au fost facute de mult timp si s-au stricat fiindca n-au fost gasiti la timp.

Baga fiecare oua in borcan mare cu apa si vezi cum se comporta!
Care ramane culcat la fundul vasului, acel ou este proaspat, facut de maxim 2 zile. Acestia se pot consuma si crude.
Care ou se ridica la un capat de la fundul vasului, dar inca atinge fundul. In aceasta. Acestia se pot consuma doar tratat termic (fiert sau prajit).
Ouale care plutesc in interiorul apei, dar inca nu se ridica la suprafata, inca se pot manca fiert sau prajit bine.
Ouale care se ridica si raman la suprafata sunt vechi si nu mai este recomandat consumul lor, fiind stricate!

| Simpatic a răspuns:

O fi avand vreo infectie ceva la "ouatoare"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe vremea cand tinea bunica gaini, treaba era simpla. Care parea bolnava, facea prostii sau nu se oua, era urmatoarea ciorba de perisoare laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Poate e bolnava, n-o manca nici pe ea.