| Cristinel_Sotarca_1972 a întrebat:

Cand bag aspiratorul in priza imi sare siguranta generala de la curent. De ce?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aspiratorul e in scurt. Ca sa decupleze siguranța la un aspirator casnic, ar trebui sa fie dimensionata sub 10 A, ceea ce nici un electrician întreg la minte nu ar face.

Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un specialist electrician, sa-ti rezolve problema!

| NGheorghe a răspuns:

Folosește alta priză si dacă face la fel du-l la reparat (sau poate mai este in garanție)

| Arthiom a răspuns:

2 Variante:
1.Aspiratorul este defect si absoarbe mult curent din retea la pornire si/sau dupa. Daca il puneti in toate prizele din casa si tot la fel face inseamna ca e defect aspiratorul.
2. S-au facut lucrari recent la tabloul electric al dvs? Un aspirator, o centrala termica si chiar frigiderul cand sunt puse in priza si pornite, initial absorb un varf de curent mare din retea, dar care dureaza foarte putin si dupa functioneaza normal. Daca sigurantele dvs. din panou sunt sigurante automate rapide, atunci cam la orice varf de curent mai mare prin retea, imediat sare. In mod normal pentru uz casnic se monteaza sigurante categoria C din cate stiu, mai lente.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Arthiom):

Nu te agita, maestre! toti berbecii uita ca sigurantele sunt calibrate in functie de consum- prize/becuri. o fi pus, in panou o sig. de 2A si vrea sa-i mearga bine priza. laughing laughing laughing

| NGheorghe a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Tu crezi ca Sig. Generală este de 2A? Nu-i prea mult?
Eu zic ca-i din aia de 1, 9A laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru NGheorghe):

Este in scurt aspiratorul; dar eu faceam referire la "specialistul" cu tripla. laughing

| DOOOPX a răspuns:

Foloseste alta priza, sau cheama un specialist.

| zarzavat777 a răspuns:

Aspiratorul tau consuma un anumit numar de wati iar tripla poate duce un numar mai mic de wati decat consuma aspiratorul. De exemplu aspiratorul tau consuma 1500w iar tripla este de 100w.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru zarzavat777):

Esti varza, bhai zarzavat777. reciteste intrebarea omului! laughing laughing laughing

| zarzavat777 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bai valeriu nu te baga vorbesc adulti aici happy
(glumesc)

| Arthiom a răspuns (pentru zarzavat777):

Are dreptate Valeriu, ai cam zis o prostie cat China.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru zarzavat777):

10+ maestre; dar tot nu pricep: ce dracu de legatura are tripla cu siguranta generala? laughing tongue