| anonim_4396 a întrebat:

Cand este mai indicat sa uzi rasadurile seara sau dimineata

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Seara stiu eu. Dupa ce a trecut soarele puternic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Seara dimineata daca iese soarele si mai sunt picaturi de apa pe flori le usuca, din cate stiu eu

| 44-mytel a răspuns:

Daca rasadul se afla inca in rasadnita sau solar (neplantat in gradina) este indicat sa-l uzi dimineata cu apa calda la o temperatura de 20-25 grade Celsius. Daca rasadul este plantat in gradina, uda-l dupa asfintitul soarelui.

| hashe86 a răspuns:

Eu stiu ca se uda dimineata, pentru ca pe perioada zilei cand e cald si lumina planta sa se poata hrani si sa si faca fotosinteza. noaptea neavand lumina si planta isi face "somnul".
in plus daca le uzi seara cu apa rece dupa o zi torida nu le prinde prea bine.

| dance4life a răspuns:

SEARA!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Regula este seara, dar când este foarte cald este indicat și dimineața la prima oră.
O gradină frumoasă.
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Seara, pana dimineata apa intra in pamant la radacini iar dimineata soarele usuca pamantul la suprafata dar in interior se pastreaza umezeala mai mult timp.

| miry a răspuns:

Seara din cate stiu eu

Janina
| Janina a răspuns:

Dimineata ca seara sunt inca incinse de la soare si le arzi straight face

| DiMoDi a răspuns:

Cred că depinde de plante... Bunicii mei, udau grădina după lăsarea serii, dar florile din casă mă punea bunica să le ud eu dimineaţa, înainte de dejun. Parcă o mai aud: "întâi hrăneşti florile şi animalele, apoi mănânci tu!" Acuma nu ştiu cât de bine sau rău era, cert este că bunica avea niste minunăţii de flori de toată lumea le admira.
Eu, sinceră să fiu, le ud când cum. dacă ma grăbesc să plec dimineaţa, le ud pe seară. şi nu pare să le deranjeze happy

| csintalan a răspuns:

... dupa apusul soarelui,...

| ladyy a răspuns:

Dimineata nu face bine, dar seara da...

| me_6767 a răspuns:

Dimineata inainte ca soarele sa rasara. poti si seara dar dupa ce a apus soarele.

| bety44 a răspuns:

Neaparat seara

| Voinea_Traian_1967 a răspuns:

Pentru început îţi pot spune că apa se aplică gradual, în faze repetate, urmând să măreşti cantităţile în funcţie de cerinţe, creştere şi densitate.
Pentru mai multe detalii citeste si acest articol: http://www.cumsafaciogradina.com/2013/02/cum-udam-rasadurile-de-legume.html