| SascauCiprian a întrebat:

Cat nisip si ciment imi trebuie pentru o sapa de 85 mp cu grosime de 7 cm?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O sapă in co@ (ee), șapă asa ai vrut sa scrii nu sapă laughing

| mihai69 a răspuns:

2 tone de ciment și 4 de nisip.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce vrei tu se numeste placa, nu prea poti sa-i spui sapa.
Recomand sa o si armezi (cu plasa sudata), ca sa nu fie nevoie sa o refaci mai tarziu.
Minimul de beton homemade este de 4:1, adica 4 lopeti de nisip si una de ciment. Idealul este insa de 3 lopeti de nisip si una de ciment.
Intr-o betoniera de 180 litri intra cam 16 lopeti de nisip si 4-6 lopeti de ciment. Aceeasi capacitate intra intr-o roaba oarecare. Eu faceam cu 12 lopeti nisip + 3-4 de ciment, ca sa manevrez mai usor roaba, si sa se mixeze mai repede, avand o betoniera ieftina, care in plan orizontal abia invartea alea 16 lopeti + ciment + apa.
Apa nu mai tin minte cat se pune initial (ca punct de reper), cand prinzi experienta il pui direct cu furtunul, la ochi. Un reper ar fi comparatia cu "branza si smantana", la fel trebuie sa arate si betonul, omogen si fara surplus de apa. Daca scapi prea multa apa, mai bagi niste ciment si oleaca de nisip.
Daca ti se lipeste nisipul de betoniera, ai prea putin ciment.
Spor!

| gabicoo a răspuns:

Băi ăștia de pe TPU n-au pus în viața lor mâna pe o lopată și vrei să-ți răspundă?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gabicoo):

Salut, sunt pe TPU de 10 ani, detin o betoniera si multiple lopeti, am consumat singur paleti intregi de ciment, iar in ultima perioada am fost si angajat la Strangbetong in Suedia unde produceam elemente din beton armat.
Ma bucur ca am facut cunostinta!

| gabicoo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Și eu mă bucur că v-am stârnit un pic și cel care a întrebat a primit răspuns.
Bonus și-a prins și unul din București gogonelele în sapă.

Doi iepuri dintr-un foc.

| AlpinbistC a răspuns:

Poti sa intrebi aici: https://meseriasconstructii.ro/