| BUBULINA a întrebat:

Cat rezista o casa din caramida sau o casa din becea?

Răspuns Câştigător
| Stancu_Madalin_1987 a răspuns:

Tin sa spun dureaza sute de ani si poate sta si copii si nepoti tai in ea, parintii mei au avut casa facuta din lemn cu pamant (paianta) si a rezistat 48 de ani a prins cutremurul din 77 si acum este in picioare ti-as recomanda din bca

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Depinde de cine o face, de armatura, de stalpi.BCA-ul nu are rezistenta e pentru caldura, se pune in paralel cu caramida-in mod normal.

| ioanionel a răspuns:

Depinde, ar trebui sa dureze sute de ani. depind ede cum sunt realizate si intretinute. Casa din B.C.A. trebuie sa fie cu strucura de sustinere (de obicei din beton armat) deoarece nu este recomandat B.C.A.- pentru pereti portanti.

| relian a răspuns:

Si caramida si BCA-urile trebuiesc construite pe structura de beton asa ca daca faci structura puternica, bagi fier acolo cit trebuie rzista balamuc in timp.Bine asta daca si intretii, ma refer sa nu bata ploaia pe ziduri mai ales pe cele de BCA si alea trebuiesc dupa incarcate.SI asa din ani in ani refacuta incarcatura aia sau voarba vine ani la perioade ari de stiu si eu 20-30 de ani.Caramida o poti lasa si asa zidita ca se vede mai frumos dar la fel sa nu bata asa ploaia direct pe ea.Si dupa zidire se da cu un fel de lac care o protezeaza.Nu stiu exact cum se numeste, ori daca este asa ceva prin Romania, desi acum ar fi trebuie sa se gaseasca.Si BCA-ul nu tiende caldura cum cineva spunea pe aici.Mai bun izolator termic este caramida decit BCA-ul sau mai stiu eu ce altceva.Insa pentru izolare iti recomand pentru Romania izolarea casei la interior nu la exterior. Iaara dca poti izola si la exterior si mai bine.Dar cum am zis o casa din caramida zidita frumos si lasata asa sase vada caramida are aspect frumos.Asa ca izolezi casa la interior toti [peretii cu polistiren bine lipit de perete si placile lipite si intre ele, fara sa lasi spatii neizolate, apoi peste pui rigips.Bine ionainte de asta pui profile de metal pe pereti decare sa prinzi rigipsul. Daca faci asa dupa pui mina pe peretele de rigips si pui mina si pe un alt perete care nu este cum aratat si vei vedea diferenta.Vei economisi energie balamuc decit in cazul in care izolezi casa pe afara.De ce? Iti zic altadata.

regis
| regis a răspuns:

Daca este corect executata si intretinuta, va rezista multe sute de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| tr3ig a răspuns:

Depinde cum e facuta, si cat de bine este hidroizolata, poate sa dureze o viata mai ales dca este facuta din caramida poroterma.