| Trufasu_Nicu_1958 a întrebat:

Cat rezista o casa din lemn

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca lemnul este corect dimensionat, bine tratat, protejat si intretinut, casa va dura fara probleme mai bine de 100 de ani.
Atentie insa la costuri, o casa de lemn corect executata va costa mai mult decat una de zidarie, iar valoarea ei de piata va fi mai mica, indiferent daca vorbim de o casa din barne sau de pereti tip sandwich. Costuri mai mici se pot obtine doar cu compromisuri serioase, dar chiar si in acest caz economia facuta este nesemnificativa. Asta pentru ca fundatia, acoperisul, tamplaria si toate finisajele sunt identice, numai peretii difera, iar costul zidariei clasice pentru o casa de dimensiuni medii nu depaseste 5.000 euro.

| alessia5158 a răspuns:

In Canada si SUA unde am fost in aceasta vara, casele sunt "de carton"( lemn, placi de placaj, de lemn aglomerat, ghips-carton iar la exterior placi din pvc) --- rezista mai mult de 50 de ani daca sunt intretinute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele din birne, rezista mult dar, cu finisajele facute si intretinute corect.
Daca insa va referiti la cele construite acum de investitorii imobiliari (si tind sa cred ca da), facute din scinduri (sau ceva asemanator), aveti mare grija! Am vazut un reportaj unde ei insisi recunosteau ca "lemnul lucreaza". Adica, se curbeaza, se stringe si, in 5 ani descoperiti ca nu mai aveti unde sta.

| SantaAndrei a răspuns:

Depinde de multe chestii, poate sa tina pana la 25 ani daca e construita, ignifugata, lacuita des impotriva apei, etc. Daca nu, ai surpriza ca dupa 5 ani sa iti putrezeasca

| prisacarul56 a răspuns:

In Elvetia, unde am montat case de lemn, locuiesc de 200 de ani a treia generatie a familiei, si casele sant si acum absolut superbe.

| freebiker a răspuns:

Tine pana se darama

| carmen99 a răspuns:

Nu pre stiu ca si eu de abia m-am mutat intr-una noua. Dupa teorie, destul de mult daca nu o mananca termitele si cariile.laughing

| bestproiect a răspuns:

O casa din lemn are o durata de viata de 75-100 ani ( daca este construita corect ).
Mai multe informatii, planuri, specificatii, si chiar si varianta "construieste singur": www.bestproiect.com